Materiał Partnera 3 powody, dlaczego warto zapisać dziecko na aktywny obóz wakacyjny

3 powody, dlaczego warto zapisać dziecko na aktywny obóz wakacyjny

Wakacje to świetna okazja do tego, by wysłać podopiecznych na letni obóz, z dala od rodziny i przyjaciół. Na taki kilku- lub kilkunastodniowy wyjazd każdego roku wyjeżdża w Polsce ponad milion dzieci w wieku szkolnym i wczesnoszkolnym. Aktywne wczasy organizowane są przez wyspecjalizowane firmy zarówno nad morzem, jak i w górach, na Kaszubach czy Mazurach. Dlaczego warto zapisać dziecko na letni turnus? Przedstawiamy 3 najważniejsze powody.

Nauka samodzielnego podejmowania decyzji

Dłuższy pobyt poza domem, w nieznanym miejscu i w gronie nowo poznanych osób, oznacza dla najmłodszych wyjście poza strefę komfortu oraz przekroczenie znanych, sprawdzonych schematów działania. Podczas aktywnego obozu, obfitującego w różne wyzwania i aktywności, dziecko musi szybko i, co najważniejsze, samodzielnie podejmować trudne decyzje, a następnie uczy się ono ponosić ich konsekwencje, co kształtuje jego charakter oraz wzmacnia poczucie własnej wartości. Uczestnicy turnusów otrzymują całodobowe wsparcie opiekunów oraz instruktorów, których zadaniem jest wspieranie i motywowanie dzieci do wykazywania własnej inicjatywy oraz osobistego rozwiązywania problemów.

Integracja z rówieśnikami

Jednym z kluczowych czynników, mających wpływ na rozwój każdego człowieka już od najmłodszych lat, jest wchodzenie w relacje z rówieśnikami. Wakacyjny obóz daje dziecku niepowtarzalną okazję do poznania samego siebie i budowania empatii poprzez spotkanie z innymi ludźmi, mającymi odmienne upodobania poglądy, pochodzenie i potrzeby. Integracja na aktywnym turnusie jest wielowymiarowa i nie ogranicza się wyłącznie do zabawy lub gier zespołowych – polega ona również na wspólnym mieszkaniu, wzajemnym wsparciu w trudnych sytuacjach czy spożywaniu posiłków, podkreśla Arkadiusz Pol z firmy Klub Aktywnej Zabawy Polarek.pl, zajmującej się organizacją kolonii, zielonych szkół, a także obozów dla dzieci i młodzieży na Kaszubach oraz Mazurach.

Wzmocnienie kondycji psychofizycznej dziecka

Aktywny wypoczynek dziecka, niezależnie od tego, czy odbywa się w lesie, nad jeziorem czy morzem, daje młodemu człowiekowi okazję do wzmocnienia ciała i umysłu. Jak zauważa Arkadiusz Pol: taki wzmożony, regularny trening w formie żeglowania, wypraw rowerowych, gier terenowych lub ruchowych zabaw integracyjnych, prowadzony przez kadrę doświadczonych instruktorów, doskonale pobudza i aktywizuje dziecko, które nie ma czasu na bierne siedzenie przed ekranem smartfona czy tabletu.

Opracowanie:

Polarek.pl Klub Aktywnej Zabawy Arkadiusz Pol

Wieliszew , Kościelna 59B lok. 28

Podziel się