Artykuł sponsorowany Niezbędne elementy wyposażenia autobusów. Co mówią przepisy?

Niezbędne elementy wyposażenia autobusów. Co mówią przepisy?

Autobusy – jako pojazdy obsługujące transport zbiorowy – powinny być odpowiednio wyposażone. Szczegółowe wytyczne w tym względzie określają przepisy prawa.

Podstawa prawna

Wykaz niezbędnego wyposażenia autobusowego jest niezmienny od kilkunastu lat. Regulują go dwa rozporządzenia Ministra Infrastruktury:

  • rozporządzenie z dn. 27 października 2005 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz. U. z 2005 r. Nr 217, poz. 1834 z późn. zmianami);
  • rozporządzenie z dn. 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2003 r. Nr 32, poz. 262 z późn. zmianami).

Co warte podkreślenia, elementy wyposażenia nie są tożsame z elementami technicznymi. Te ostatnie definiują takie parametry autobusu jak wymiar, masa i nacisk osi, a także rodzaj stosowanego oświetlenia czy hamulców.

Po pierwsze bezpieczeństwo

Wyposażenie autobusu ma służyć przede wszystkim bezpieczeństwu pasażerów. Pojazd powinien posiadać co najmniej jedne drzwi wyjściowe po prawej stronie, a także dodatkowe wyjścia awaryjne (w przypadku autobusów przekraczających długość 6 metrów). Równie istotne jest odpowiednie urządzenie bagażnika (aby znajdujący się w nim bagaż nie wypadł i nie uszkodził się) oraz zaopatrzenie w ogumione koło zapasowe.

Co ponadto? Oczywiście żaden autobus nie mógłby się obyć bez podstawowych przyborów bezpieczeństwa. Kierowcy samochodów osobowych dobrze je znają. Chodzi o apteczkę, trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. W busach potrzeba aż dwóch gaśnic – jednej umieszczonej w pobliżu kierowcy oraz drugiej, w przestrzeni pasażerskiejinformuje ekspert Bus Service, renomowanej firmy serwisującej i sprzedającej autobusy marki SETRA.

Komfort równie ważny

Bezpieczeństwo autobusu przeważnie wiąże się z komfortem jazdy. Obowiązkowe urządzenia oświetlające zapobiegają ciemności w kabinie pasażerskiej. Przed zbytnim oddziaływaniem promieni słonecznych chronią natomiast zasłony w oknach bocznych (konieczne, jeśli pojazd nie ma szyb filtrujących). Widoczność wnętrza jest niezwykle istotna dla kierowcy, który powinien posiadać stały podgląd na pasażerów. Bieżące monitorowanie sytuacji ułatwia odpowiednio ustawione lusterko wewnętrzne.

Na koniec, nie sposób nie wspomnieć o miejscach siedzących i stojących. ,,Ich ilość powinna być określona na specjalnym napisie, umieszczonym w widocznym miejscu. Liczba siedzisk bywa różna w poszczególnych modelach autobusów. Niezależnie od niej, pojazd musi posiadać poręcze, umożliwiające pewny chwyt i utrzymanie równowagi” – dodaje specjalista Bus Service. Jak zatem widać, wzorcowym autobusom stawiany jest szereg wymagań. W większości są one jednak uzasadnione i wynikają z troski o dobro przewożonych osób.

 

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas