Materiał Partnera
Masz firmę zajmującą się przechowywaniem warzyw i owoców? Potrzebujesz odpowiedniej chłodni

Masz firmę zajmującą się przechowywaniem warzyw i owoców? Potrzebujesz odpowiedniej chłodni

Przechowywanie dużej ilości warzyw i owoców wiąże się z posiadaniem odpowiednio przygotowanych pomieszczeń. Zazwyczaj ich podstawowym wyposażeniem są chłodnie, które zapobiegają niekorzystnym skutkom powodowanym przez utratę świeżości. Pomagają w utrzymaniu odpowiednio niskiej temperatury oraz uzyskaniu większej wilgotności powietrza. Dzięki instalacjom chłodniczym zaobserwowano również zmniejszenie ilości cząsteczek tlenu w powietrzu, co przyczynia się do wolniejszego starzenia warzyw i owoców. Należy pamiętać, że po zebraniu rośliny nadal oddychają oraz narażone są na utratę wilgoci, a także różnorodne bakterie i grzyby. Zapewnienie im odpowiednich warunków do życia minimalizuje ich podatność na choroby i gnicie. Dobrze przygotowane chłodnie umożliwiają nawet kilkumiesięczne przechowywanie owoców i warzyw w sprzyjających warunkach.

Czym kierować się przy wyborze chłodni?

Przy zakupie odpowiedniej chłodni należy wybierać jedynie specjalistyczne firmy, które potrafią dobrać odpowiednie urządzenie do potrzeb przechowywania. Właściwie wybrany i zamontowany system chłodniczy zapewni możliwość długiego przechowywania oraz wysoką jakość owoców i warzyw, ponadto zminimalizuje koszty eksploatacji.

Przy wyborze warto zwrócić uwagę na wydajność agregatów odpowiadających za wydajność chłodzenia, są one jednym z najważniejszych elementów chłodni. Znaczenie mają również zastosowane izolacje termiczne, zatrzymujące temperaturę wewnątrz i zapobiegające dostaniu się ciepłego powietrza. Są to elementy kluczowe w wyborze odpowiedniej chłodni, dlatego firma PUCH specjalizująca się w montażu, zaleca skorzystanie z porady profesjonalnych serwisantów.

Przy wyborze odpowiedniej chłodni, należy kierować się także jej pojemnością i możliwościami rozstawienia poszczególnych skrzynek w celu wykorzystania całej powierzchni. Ważny jest również sposób ich ustawienia, powinno się wykorzystać całą powierzchnię chłodzącą i układać warzywa i owoce w odpowiednich skrzynkach. By dodatkowo zmniejszyć koszty przechowywania, umieszcza się w chłodni jak najlepsze jakościowo zbiory.

W poszukiwaniu kompleksowej usługi

Owoce i warzywa podczas oddychania wytwarzają dodatkowe ciepło, dlatego pomiędzy komorami chłodzącymi musi wędrować zimne powietrze. Warto wybrać współpracę z firmą, która wykonuje kompleksowe usługi i oprócz chłodni zapewni odpowiednie systemy wentylacyjne, które poprawią cyrkulację powietrza (jedną z nich jest firma usługowo-handlowa PUCH, zapewniająca projekt i montaż instalacji chłodzących). Najlepiej by instalacje chłodzące były zamontowane w suficie i ścianach, a ich wydajność była dostosowana do wielkości danego pomieszczenia.

Warzywa i owoce nie powinny być przechowywane wspólnie. Wydzielane przez owoce enzymy powodują pogorszenie smaku i wyglądu pozostałych roślin. Trzeba więc przygotować się do zakupu dwóch chłodni, z których jedna będzie przeznaczona do przechowywania warzyw, a druga do przechowywania owoców. Należy także pamiętać, że każdy rodzaj owoców i warzyw potrzebuje specjalnie dopasowanej temperatury. Korzystny będzie więc taki rodzaj chłodni, który będzie można bezpośrednio dostosować do potrzeb przechowywanych roślin.

Podziel się