Artykuł sponsorowany Transport produktów pochodzenia zwierzęcego a przepisy

Transport produktów pochodzenia zwierzęcego a przepisy

Bezpieczeństwo żywności odzwierzęcej i jej jakość są uzależnione m.in. od sposobu transportu. Produkty mięsne, ale też nabiał oraz jaja wymagają podczas przewożenia warunków chłodniczych w zależności od tego, w jaki sposób są zapakowane. Czasem też ze względu na przeznaczenie utylizacyjne konieczne jest spełnienie innych wymagań transportowych. Jak wyglądają standardy takiego transportu z punktu widzenia przepisów? Przeczytaj więcej poniżej!

Kto określa przepisy przewozu konsumpcyjnych produktów zwierzęcych?

Jak sugeruje puławska firma transportowa EKSPO-TRANS organem zajmującym się kontrolą oraz nadawaniem prawa do przewożenia produktów odzwierzęcych jest Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny. Nadaje on specjalny numer dystrybutorowi produktów zwierzęcych, dzięki któremu możliwe jest bezpieczne ich przewożenie. Dzięki kontroli ze strony PIW każdy przedsiębiorca zajmujący się dostarczaniem towarów zwierzęcych jest zobligowany do przestrzegania zasad przez niego nałożonych. Są one unormowane według zaleceń Rozporządzenia (WE) 853/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 roku odnośnie higieny do żywności pochodzenia zwierzęcego. Zwykle produkty spożywcze mięsne przewozi się w chłodniach, gdzie temperatura jest utrzymywana na poziomie +7°C lub poniżej (dla mięsa mielonego nawet mniej niż +2°C).

Jak powinny być transportowane produkty zwierzęce do utylizacji?

Transport produktów odzwierzęcych do utylizacji jest zorganizowany inaczej. Przede wszystkim bazuje na podziale odpadów na kategorie. Wyróżnia się 3 takie grupy:

  • kategoria 1 – przeznaczone do utylizacji termicznej i potencjalnie niebezpieczne;

  • kategoria 2 – odpady wysokiego ryzyka, które nie nadają się do spożycia dla zwierząt;

  • kategoria 3 – odpady nieprzydatne dla ludzi.

Każda z nich wymaga zastosowania innych działań bezpieczeństwa przewozu, znakowania oraz posiadania opakowań zbiorczych. Dlaczego? Ponieważ materiały do utylizacji mogą być nie tylko nośnikami potencjalnego zagrożenia mikrobiologicznego, ale również być niebezpieczne dla człowieka i innych zwierząt. Są przeznaczone do usunięcia, jednak sam transport również musi być oznakowany i organizowany specjalnymi pojazdami.

Bezpieczny transport produktów zwierzęcych

Zarówno produkty zwierzęce do konsumpcji, jak i te do utylizacji nie mogą być przewożone przypadkowo. Pierwsze muszą być bezpieczne do spożycia, a drugie odizolowane od środowiska i ludzi, by nie stwarzały zagrożenia. Dopiero wtedy można mówić o w pełni bezpiecznym przewozie produktów pochodzenia zwierzęcego. Dla zachowania zgodności z normami ustalonymi przez Państwo należy korzystać tylko z usług firm wyspecjalizowanych w organizacji takiego przewozu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas