Artykuł sponsorowany Jak zorganizować transport żywności?

Jak zorganizować transport żywności?

Transport produktów spożywczych wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych. Aby móc przewozić żywność na dalsze odległości trzeba dobrych umiejętności logistycznych oraz specjalnie przystosowanej floty pojazdów. Transport taki jest także ograniczony wieloma przepisami i wymaganiami sanitarnymi, dlatego stanowi jedną z najtrudniejszych gałęzi tej branży.

Wymagania dotyczące transportu żywności

Podczas przewozu artykułów spożywczych kluczową rolę odgrywa czas i dobra logistyka. Produkty z krótkim terminem ważności musza być dostarczone do odbiorcy w określonym terminie, dlatego nie można sobie pozwolić nawet na drobne opóźnienia na trasie. Podczas transportu muszą być także spełnione określone warunki w jakich przewożona jest żywność, dlatego trzeba dysponować flotą specjalistycznych pojazdów wyposażonych w chłodnie i inne elementy zabezpieczające. Należy pamiętać, że uszkodzenie ładunku obarczone jest koniecznością pokrycia jego kosztów, a w razie transportu w niewłaściwych warunkach, dostarczona żywność może stwarzać zagrożenie dla zdrowie późniejszych klientów. Zlecając przewóz artykułów spożywczych należy więc wybierać sprawdzone firmy takie jak Speed - Wild Anna Wilde, które posiadają doświadczenie logistyczne, transportowe oraz dysponują flotą specjalistycznych pojazdów.



Przystosowanie pojazdu do transportu żywności

Artykuły spożywcze muszą być przewożone w specjalnych warunkach, dlatego pojazd musi spełnić szereg restrykcyjnych wymagań, aby był dopuszczony do pracy. Przede wszystkim bezwzględne jest zachowanie czystości i higienicznego zaplecza transportowego, aby żywność przewożona była w odpowiednich warunkach sanitarnych. Samochód z chłodnią musi być wyposażony w system pomiaru temperatury, aby na bieżąco móc monitorować warunki panujące na pace. Ma to szczególne znaczenie w przypadku transportu na dalsze odległości. Do przewożenia żywności wykorzystuje się:

  •  Samochody chłodnicze – umożliwiają utrzymanie stałej temperatury, dzięki wyposażeniu w niezależny system chłodzenia.

  •  Pojazdy izotermiczne – wyposażone są w izolowane ściany, dzięki czemu utrzymują żywność w początkowej temperaturze. Nie posiadają własnego systemu chłodzenia, dlatego nie są polecane do transportu artykułów spożywczych na dalsze odległości.

Wybór metody i środków transportu uzależniony jest od przewoźnika, a także kategorii ładunku. Inne warunki muszą być zachowane w przypadku świeżych owoców, a inne przy mrożonkach, dlatego tak ważne jest podjęcie odpowiednich działań logistycznych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas