Materiał Partnera Ilu pasażerów są w stanie pomieścić autokary turystyczne?

Ilu pasażerów są w stanie pomieścić autokary turystyczne?

Autokar turystyczny to pojazd przeznaczony do przewozu osób na długich trasach. Pasażerowie mogą podróżować jedynie w pozycji siedzącej, choć są również luksusowe autokary, w których można nawet leżeć.  Europejska Komisja Gospodarcza, Eurostatu i Międzynarodowego Forum Transportu definiuje, iż autokar turystyczny to pasażerski mechaniczny pojazd drogowy przeznaczony do przewozu więcej niż 24 osób (wliczając kierowcę) i posiadający wyłącznie miejsca siedzące. Ilu pasażerów może zabrać więc autokar?

Autokar turystyczny – szczegóły techniczne

Nowoczesne autokary mają zazwyczaj 6 - lub 8 - cylindrowe silniki wysokoprężne z jedną lub dwiema turbosprężarkami, do 16 litrów pojemności skokowej, maksymalnej mocy ponad 375 kW oraz 6 -, 8 -, 12 - lub 16 - biegową skrzynią biegów.  Wyposażenie obejmuje ponadto systemy ABS, ASR, niezużywające się dodatkowe hamulce (zwalniacz lub intarder), asystentów pasa ruchu i adaptacyjny tempomatPasy bezpieczeństwa są obowiązkowe na każdym miejscu w nowo rejestrowanych pojazdach. Nowy autokar kosztuje od 200 000 do 600 000 euro, w zależności od konstrukcji i wyposażenia.

Dodatkowe wyposażenie luksusowych autokarów

W porównaniu z autobusami miejskimi czy regionalnymiautokary posiadają dodatkowe udogodnienia na długie przejazdy.

Jak mówi ekspert z firmy Erika - importującej używane autokaryDo komfortu pasażerów przyczyniają się zagłówki, zamontowane na wszystkich fotelach. Siedziska są wygodne - z rozkładanym oparciem i podłokietnikami. Istnieją nawet autokary, w których fotele rozkładają się do spania oraz wersje z podnóżkami. W oparciach znajdują się rozkładane stoliki z uchwytami na kubek.

Obok kierowcy może zająć miejsce przewodnik lub opiekun grupy, mający do dyspozycji mikrofon. Bagaże umieszcza się w co najmniej jednym luku bagażowym w podłodze autobusu. Wycieczka może podziwiać okolice przez podwójne, nieparujące szyby, a w razie potrzeby zasłonić okno. Ponadto przy każdym siedzeniu jest lampka do czytania i oddzielne nawiewy klimatyzacji. Długą podróż umili system radiowy i wideo, w wersji luksusowej z ekranem w każdym oparciu, a nawet odtwarzaczem DVD z gniazdem słuchawkowym. Absolutną koniecznością jest toaleta, obecnie lokowana przy wyjściu, a w starszych autokarach z tyłu pojazdu.

Wielkość autokarów turystycznych

Autokar turystyczny może zabrać na pokład od około 30 do ponad 59 pasażerówNowoczesne autokary są często projektowane jako piętrowe. W takiej wersji autokar turystyczny może przewozić 70 i więcej osób. Dzięki wyższej konstrukcji pasażerowie mają lepszy widok, co jest szczególnie korzystne podczas wycieczek po mieście. Pozostawia to również wystarczająco dużo miejsca na bagaż pod pokładem pasażerskim.


Podziel się