Materiał Partnera Rodzaje autokarów

Rodzaje autokarów

Motoryzacja jest dziedziną, w której podobieństwa są tylko pozorne. W dziedzinie transportu drogowego mamy dokładnie tyle rozmaitych pojazdów, ile potrzeb. Dotyczy to także autokarów. Istnieje tyle ich rodzajów, ile schematów podróży. Na dobór pojazdu mają wpływ: odległość, czas podróży, liczba uczestników, ilość bagażu… Poznajmy dziś kilka typów autokarów.

Cechy wspólne autokarów

Nowoczesne autokary są podstawą działalności poważnej firmy przewozowej. Niezależnie od tego, czy przewoźnik ma jednego podróżnego czy kilkudziesięcioosobową grupę, niezależnie od tego, czy wiezie ich tuż obok za miasto czy może na drugi koniec kontynentu, pewne elementy wyposażenia autokarów muszą się w nich znaleźć. Przede wszystkim te, które odpowiadają za bezpieczeństwo jazdy. Przykładowo: firma przewozowa Asik ma w swojej flocie głównie pojazdy Setra. W co są one wyposażone niezależnie od typu? Są to takie systemy bezpieczeństwa, jak: ABA 3 (Active Break Assist 3), ART (tempomat odległości), AtAs (Attention Assist), SPA (asystent utrzymania pasa ruchu), EPS (elektroniczny system stabilizacji), ABS i wiele innych. Bezpieczeństwo jest bowiem warunkiem bezwzględnym każdej podróży. Przejdźmy do parametrów odróżniających między sobą autokary, którymi podróżujemy.

Typy autokarów

Pozostajemy przy modelach marki Setra, jednak analogiczne można znaleźć także u innych producentów pojazdów.

Zaczniemy od autokaru, który mieści najmniejszą liczbę pasażerów wśród pojazdów ujętych w tym zestawieniu. Mowa o autokarze Setra TopClass S 515 HDH. Myślą, która przewodziła projektantom, było: „Większa masa użyteczna”. I rzeczywiście – autokar ten mieści w sobie dużo wyposażenia, a jednocześnie jest zaskakująco niewielki i zwrotny. Ma ok. 12,5 metra długości. Standardowo mieści 51 osób, a pojemność schowków wynosi łącznie 11,1 m3.

Kolejny pojazd to model wyjątkowo popularny dzięki swojej elastyczności. Sprawdza się zarówno na długich trasach, jak i podczas krótkich wypadów. Jest to model ComfortClass S 515 HD. Mieści 51 osób, a na bagaże jest 9,9 m3.

Dalej w tym wykazie znajduje się model ComfortClass S 517 HD. Mieści on 59 osób, a przestrzeń bagażowa to aż 12,1 m3.

Tyle samo osób mieści model TopClass S 517 HDH, jednak mają one do swojej dyspozycji więcej zarówno miejsca na pokładzie, jak i przestrzeni bagażowej – aż 16,1 m3, a więc znacznie więcej, niż model ComfortClass S 517 HD mieszczący tyle samo osób. Doskonale sprawdzi się podczas długiej podróży, w której brak miejsca mógłby być bardzo uciążliwy.

Podziel się