Materiał Partnera Czym charakteryzują się usługi spedycyjne?

Czym charakteryzują się usługi spedycyjne?

Spedycja jest silnie powiązana z transportem towarów. Chociaż dotyczy ona usług przewozowych to jednak jest często mylnie z nimi utożsamiana. Usługi spedycyjne obejmują inny zakres niż usługi transportowe. Mają za zadanie koordynować proces przewozu i sprawować nad nim kontrolę. Czym zatem charakteryzują się usługi spedycyjne, bardzo często świadczonej przez firmy zajmujące się także przewozem towarów?

Spedycja z definicji

Analizując definicję spedycji możemy wywnioskować, iż jest to zakres usług mający na celu organizację translokacji różnych dóbr materialnych. Osoba, która jest za nią odpowiedzialna to spedytor. Musi on posiadać stosowne uprawnienia i kompetencje, by sprawować swoją funkcję koordynowania transportu towarów jak najlepiej. Podejmuje on szereg czynności związanych z ich przewozem na wskazane przez usługodawcę miejsce. Zaliczamy do nich między innymi nadanie przesyłki lub odbiór od klienta i dostarczenie jej do miejsca docelowego. Głównym zadaniem spedytora jest znalezienie odpowiedniego przewoźnika, dlatego też firmy spedycyjne bardzo często podejmują się także wykonywania działalności gospodarczej polegającej na transporcie towarów.


Podział usług spedycyjnych

Usługi spedycyjne możemy podzielić na dwie grupy biorąc pod uwagę osoby, które mogą z niej skorzystać. Wyróżniamy zatem spedycję jako usług materialną i spedycję będącą świadczeniem nieodpłatnym. Pierwszy rodzaj spedycji jest skierowany do każdego zainteresowanego nią uczestnika rynku chcącego skorzystać z usług danej firmy spedycyjnej po określonej cenie. Zaś drogi rodzaj inaczej nazywany jest także spedycją własną, gdyż skorzystać z niej może tylko właściciel przedsiębiorstwa a jej koszty są wkalkulowane w działalność firmy. Wyodrębnić możemy także spedycję gałęziową i intermodalną. W pierwszym przypadku przewóz towarów odbywa się  za pomocą jednego środka transportu, w drugim – kilku. Firmy transportowe muszą być w stałym kontakcie ze spedytorem podczas wykonywania zlecenia.

Spedycja a transport

Niestety bardzo często spedycja jest rozumiana jako transport. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że usługa ta obejmuje szerszy zakres i jest bardziej złożona. Transport bowiem dotyczy tylko czynności związanych z bezpośrednim przemieszczaniem towarów. Spedycja natomiast obejmuje nadzorowanie i organizację całego procesu, aby został wykonany jak najlepiej, sprawnie i z zapewnieniem bezpieczeństwa przewożonym dóbr, by dotarły do adresata bez żadnych problemów i uszkodzeń. Spedytor zajmuje się wszelką dokumentacją oraz organizuje ubezpieczenie a także przygotowuje towary do odprawy celnej.

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się prowadzenie działalności spedycyjnej w połączeniu z usługami transportowymi. Strzelczyk Paweł oferuje zarówno przewóz towarów jak i spedycję, gwarantując sprawny przebieg całego zlecenia dotyczącego transportu różnych dóbr materialnych.

Opracowanie:

Podziel się