Materiał Partnera Jak zostać kierowcą ciężarówki?

Jak zostać kierowcą ciężarówki?

Niektórzy z was zapewne kiedyś marzyli, aby ich praca w przyszłości wiązała się z szeroko pojętą motoryzacją. Czy to w roli mechanika, taksówkarza, kierowcy wyścigowego, czy zawodowego. Transport różnych towarów wymusił utworzenie specjalnych firm przewozowych, z których część zajmuje się transportem samochodów. Jakie kroki należy poczynić, aby zostać zawodowym kierowcą ciężarówki? Poniżej wyjaśnienie.

Kurs teoretyczny i praktyczny.

Pierwszym kierunkiem, jaki należy obrać jest lekarz, który przeprowadzi odpowiednie badania sprawdzające brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu ciężarowego i podjęcia się zdobycia prawa jazdy kategorii C. Z zaświadczeniem lekarskim należy zgłosić się do ośrodka nauki jazdy, aby rozpocząć kurs, który jest podzielony na dwie części – teoretyczną i praktyczną. Czas trwania każdej z nich to 30 godzin. Kurs kończy się oczywiście egzaminem.

Kwalifikacja wstępna

Jeżeli jesteśmy zdecydowani na pracę w firmie zajmującej się przewozem towarów, trzeba zdać kwalifikację wstępną. Można ją podzielić na przyspieszoną i pełną. Do tej drugiej mogą przystąpić osoby w wieku 18-21 lat, natomiast pierwsza charakteryzuje się dwukrotnie mniejszą liczbą godzin. Egzamin teoretyczny polega na odpowiedzi na pytania, a podczas części drugiej następuje 8 godzin praktyki (w przypadku wersji przyspieszonej), która obejmuje wykorzystanie informacji o załadunkach oraz krótką przejażdżkę po mieście, a także szkolenie odbywające się po macie antypoślizgowej.

Psychotesty i karta kierowcy

Ważnym aspektem są również psychotesty, które wykazują stan psychiczny oraz inteligencję kierowcy. Każdy kierowca musi być również zaopatrzony w kartę kierowcy, która służy np. do zapisywania informacji o czasie jazdy i kilometrażu w tachografie. Niektórzy pracodawcy wymagają także książeczki sanepidowskiej, ale jest to ważne zazwyczaj w przypadku transportu żywności – dodaje właścicielka firmy transportowej BiK, która zajmuje się przewozem samochodów osobowych nowych i używanych, a także transportem aut terenowych oraz limuzyn.

Podziel się