Materiał Partnera Czy warto zostać marynarzem?

Czy warto zostać marynarzem?

Wokół pracy marynarza krąży wiele legend. Dla niektórych życie na morzu to niespełnione marzenie, innych przeraża sama myśl o nocy spędzonej na statku. Jedno jest pewne – nie jest to zawód dla każdego. Za dużymi zarobkami i ciekawą pracą idą niedogodności oraz tęsknota za rodziną. Czy warto wybrać tę drogę i jak to zrobić? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na wiele pytań dotyczących kariery marynarza.

Kim jest marynarz?

Marynarz to członek załogi morskiej. Nie musi ukończyć szkoły morskiej, nie ma też znaczenia czy służy w marynarce wojennej, czy pływa na statku handlowym, wycieczkowym lub przemysłowym. Z definicji każdy, kto pracuje na statku i należy do załogi, jest marynarzem.

Marynarz zawodowy to zaś osoba, która ukończyła Akademię Morską lub Uniwersytet Morski i zdobyła stosowne uprawienia. Warto wybrać tę drogę, jeśli kariera marynarza jest naszym marzeniem – otwiera to drogę do kariery pierwszego oficera, a nawet kapitana, którego zarobki to naprawdę duże kwoty – sięgające nawet do 10000 dolarów.

Wady i zalety życia na morzu

Praca na morzu ma wiele zalet i tyle samo wad. Na pewno kusząca wydaje się bardzo wysoka pensja oraz możliwość przełamania codziennej rutyny. Praca na morzu to niezapomniana przygoda, o której do końca życia mógł będziesz opowiadać. Zwiedzisz wiele krajów, poznasz ciekawych ludzi, inne kultury.

Ma to jednak swoje niezaprzeczalne minusy. Tęsknota za bliskimi osobami potrafi złamać nawet najtwardszą osobę. Zarobki również nie są czymś stabilnym – na jednym statku możesz zarabiać naprawdę dużo, na innym kontrakcie połowę tej pensji. Warto tutaj wspomnieć o tym, że system kontaktowy gwarantuje Ci pensję jedynie, kiedy jesteś na morzu – przez miesiące spędzone na ladzie Twoje konto nie będzie zasilane.

Praca marynarza nie zawsze jest też bezpieczna – warunki atmosferyczne, problemy polityczne innych państw, a nawet ataki piratów – każdy marynarz musi być na to przygotowany.

Morze ma jednak w sobie coś, co przyciąga i każdego roku wiele osób decyduje się na podjęcie pracy na statku.

Jak zostać marynarzem?

Wielu  armatorów poszukuje członów załogi statku, marynarze nie mogą więc narzekać na brak ofert pracy. Jeśli zastanawiasz się, gdzie szukać odpowiadającego Ci stanowiska pracy, skorzystaj z pomocy agencji okrętowej, takiej jak Hartmann Crew Consultants z siedzibami w Gdyni oraz Szczecinie. Agencje morskie pośredniczą między armatorami, a marynarzami, zajmując się między innymi rekrutacją marynarzy na statki.

Dzięki pomocy agencji okrętowych możesz znaleźć zatrudnienie na statkach typu offshore, czyli statkach przemysłu wydobywczego (ropy oraz LPG), obsługi morskich sieci przesyłowych i morskich elektrowni wiatrowych, takich jak:

  • tankowce,
  • produktowce,
  • kontenerowce,
  • gazowce.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas