Artykuł sponsorowany Krok po kroku – poradnik, jak spełnić marzenie o pracy na morzu

Krok po kroku – poradnik, jak spełnić marzenie o pracy na morzu

Zawód marynarza jest bez wątpienia ekscytujący i daje wiele możliwości. Wielu młodych ludzi marzy o pracy na morzu, która wydaje się nie mieć wad – dobre zarobki, możliwość zwiedzenia ciekawych zakątków świata i perspektywa przygody kuszą i sprawiają, że coraz więcej osób rozważa pracę marynarza. Jakie szkoły należy skończyć i jakie warunki trzeba spełniać, aby rozpocząć pracę na morzu?

Należy pamiętać, że praca na morzu jest trudna i wymaga siły fizycznej oraz psychicznej, a dostanie pracy na statku wcale nie jest proste. Jaką ścieżkę edukacji powinieneś wybrać, aby zostać marynarzem?

Szkoły średnie i wyższe

Szkoła średnia pozwala uzyskać tytuł technika mechanika okrętowego lub technika nawigacji. Można go otrzymać w trzech publicznych placówkach – w Zespole Szkół Morskich  w Kołobrzegu, Zespole Szkół Morskich w Darłowie oraz w Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu. Jeżeli chcemy ukończyć szkołę wyższą, studiować możemy na Akademii Morskiej w Gdyni lub w Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie. Wraz z dyplomem ukończenia studiów zyskujemy stopień młodszego oficera. Istotne jest także odbywanie staży, podczas których mamy szansę zdobyć cenne doświadczenie, które potem przełoży się na wysokość zarobków.

Kursy i szkolenia

Osoby zainteresowane pracą na morzu mogą także ukończyć kursy morskie, które podnoszą ich kompetencje. Popularne są kursy ochrony przeciwpożarowej, podstawowej pomocy medycznej, technik ratunkowych i odpowiedzialności wspólnej. Wysokiej klasy seminaria szkoleniowe oferuje Hartmann Crew Consultants z siedzibą w Szczecinie i w Gdyni. Po ukończeniu nauki i przeprowadzeniu badań lekarskich kandydaci muszą wyrobić książeczkę lekarską oraz świadectwo młodszego marynarza w Urzędzie Morskim. Wówczas mogą udać się do agencji morskiej, która pomoże im znaleźć pracę na statku.

Zatrudnienie na morzu

Zanim kandydat na marynarza podpisze umowę z armatorem, musi przejść proces szczegółowej selekcji, na którą składa się między innymi rozmowa kwalifikacyjna, badanie kompetencji i weryfikacja doświadczenia zawodowego, która odbywa się poprzez szereg komputerowych testów. Sprawdzana jest także znajomość języka angielskiego.
Dopiero wówczas podejmowana jest decyzja, czy dany kandydat otrzyma pracę na statku. Należy także pamiętać, że osoba, która chce rozpocząć pracę na morzu, powinna wyróżniać się dobrym stanem zdrowia i sprawnością fizyczną.

Praca na statku jest wymagająca, ale daje także wiele satysfakcji. Jeżeli jesteś zainteresowany karierą marynarza, zadbaj o odpowiednią edukację i zgłoś się do godnej zaufania agencji morskiej. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas