Materiał Partnera Podstawowe wyposażenie dla konia

Podstawowe wyposażenie dla konia

Tak samo jak jeździec – niezależnie czy zaawansowany czy początkujący, tak i koń potrzebuje odpowiedniego wyposażenia. Jazda konna, to nie tylko nauka jazdy, ale również nauka pielęgnacji konia, a jeżeli amator jazdy konnej podchodzi do zagadnienia poważnie, będzie potrzebował odpowiednich akcesoriów do jazdy konnej – zarówno dla siebie, jak i dla konia.

Jazda konna amatorska, jak i profesjonalna przynosi wiele korzyści. Aktywność ta, jako jedna z niewielu, daje możliwość bliskiego kontaktu ze zwierzęciem, a to z kolei działa terapeutycznie na jeźdźca. Inne zalety, to choćby możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Zalety przebywania w bliskim kontakcie z końmi znane są wręcz od starożytności – docenia się je również dzisiaj. Jazda konna wymaga odpowiedniego wyposażenia – należy je nabyć w momencie zakupu konia.

Akcesoria jeździeckie dla konia

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia konia jest siodło – przede wszystkim chroni ono kręgosłup konia i stabilizuje jeźdźca. Do wyboru jest kilka rodzajów siodeł – należy je dopasować do danego konia (pod kątem jego wielkości i budowy). Kolejnym niezbędnym elementem będzie czaprak – zakładany jest pod siodło konia, aby zapobiec odparzeniom, mogącym powstać w wyniku kontaktu siodła ze skórą konia. Niektórzy jeźdźcy, chcąc w jak najlepszy sposób zadbać o swojego wierzchowca, dokupują również żelową wkładkę, która zapewni jeszcze lepszą ochronę dla konia, podczas jazdy. Siodło wraz z czaprakiem i żelową wkładką, amortyzują w maksymalnym stopniu uderzenia jeźdźca o grzbiet konia.

Nieodzownym elementem wyposażenia konia jest popręg, bez którego siodło nie utrzymałoby się na miejscu. Popręg, to gruby pas, przypięty do obu stron siodła, a przebiegający pod brzuchem konia. Poprę, aby był komfortowy dla konia, musi być dobrze dopasowany

Kolejnym akcesorium, będą strzemiona, które ułatwia wejście na konia oraz utrzymanie się w siodle. Strzemiona zawieszone są po obu stronach siodła, na skórzanym pasku. Aby wejść na konia za pomocą strzemion należy włożyć jedną nogę w strzemiono, trzymając wodze odbić się i przerzucić drugą nogę przez koński grzbiet.

Wspomniane wodze przypinamy do ogłowia, które jest kolejnym elementem wyposażenia dla rumaka. Ogłowie zakładane jest na głowę konia, a przypięte do niego wodze pozwalają nam kierować wierzchowcem podczas jazdy. Do sterowania koniem za pomocą wodzy konieczne jest również wędzidło.

Wszelkie elementy podstawowego wyposażenia konia, jak i produkty do pielęgnacji konia, znajdziesz w profesjonalnych sklepach jeździeckich, jak Arpav Sprzęt jeździecki

Podziel się