Materiał Partnera Jak przygotować się do pierwszej jazdy konnej?

Jak przygotować się do pierwszej jazdy konnej?

Pierwsza jazda konna to niezwykłe wydarzenie, często wiążące się z emocjami oraz niepewnością. Po wybraniu miejsca docelowego gdzie ma się ona odbyć, z ogromną niecierpliwością wyczekujemy na ten dzień, często poszukując dodatkowych informacji o tym, jak dobrze się do niego przygotować. O czym należy bezwzględnie pamiętać, aby się nie zawieść? Sprawdź z nami.

Pamiętaj o wygodnym stroju

Tak jak w przypadku uprawiania każdego sportu, absolutną koniecznością jest posiadanie wygodnego, niekrępującego ruchów ubioru. Choć na pierwszą jazdę konną nie musimy kupować pełnego zestawu nowej odzieży, dedykowanej konkretnie temu zajęciu, to musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim załóżmy komfortowe oraz solidne buty. Praktycy odradzają w tym wypadku cienkie, materiałowe trampki i adidasy, bowiem podczas przygotowania do jazdy koń może nadepnąć nam na stopę. W przypadku posiadania niesolidnego obuwia, narazimy się tym samym na spory ból. Co do pozostałych części garderoby, istotne są przede wszystkim bezszwowe spodnie, najlepiej tzw. bryczesy. To zakup w pełni uzasadniony już na samym początku, szczególnie jeśli planujemy dłuższą przygodę z tym sportem.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Pierwszym obowiązkowym wymogiem, który musi zostać zrealizowany przed każdą lekcją jazdy konnej, będzie założenie specjalnego kasku. Na początku możemy wypożyczyć go w stadninie, dlatego nie ma konieczności takiego zakupu jeszcze przed pierwszą jazdą. O swoje bezpieczeństwo musimy dbać także w bezpośrednim obyciu ze zwierzęciem, konie należą bowiem do płochliwych zwierząt, które sporadycznie mogą także nam wyrządzić krzywdę. Musimy przede wszystkim opanować emocje zachowując spokój, a także pamiętać o tym, aby niespodziewanie nie przechodzić za koniem, który w takiej sytuacji zazwyczaj najpierw odruchowo kopie w tył, co stanowi dla nas potencjalne ryzyko obrażeń.

Pamiętaj o nawiązywaniu relacji ze zwierzęciem

Jeśli jazda konno jest spełnieniem naszych marzeń oraz ma zapewniać nam radość i satysfakcję, to wielką satysfakcję będziemy czerpać już z samego kontaktu z tymi zwierzętami, a także z budowania z nimi więzi. Dlatego na pierwszą jazdę konno możemy zabrać ze sobą drobne smakołyki, w tym przede wszystkim marchew oraz buraczki. Zawsze jednak pytajmy instruktorów, czy możemy samodzielnie nakarmić zwierzę konkretnym przysmakiem.

Jazda konna to radość z ruchu na świeżym powietrzu oraz z kontaktu z niezwykłymi istotami. Jeśli po pierwszej lekcji złapiemy bakcyla, możemy powoli zacząć doposażać swój zestaw akcesoriów do jazdy konnej. Znajdziemy je m.in. w internetowym sklepie Crazy Horse, który proponuje szeroką gamę tego typu produktów, w różnych kategoriach cenowych.

Podziel się