Materiał Partnera Jak przygotować się do nauki jazdy konnej?

Jak przygotować się do nauki jazdy konnej?

Jeździectwo ze względu na swoje zalety związane z kształtowaniem postawy i sylwetki, ale też właściwości odprężające staje się coraz bardziej popularną aktywnością. Decydują się na nie osoby, które są znużone tradycyjnymi grupowymi dyscyplinami sportowymi lub takie, które oczekują od aktywności odprężenia, a nie tylko zmęczenia. Jest to jednak sport, który wymaga cierpliwości, umiejętności oraz opieki instruktora.

Pierwsze spotkanie z wierzchowcem

Pierwsze lekcje należy brać pod okiem instruktora, który wskaże, w jaki sposób zachowywać się przy koniu, by go nie przestraszyć lub nie zranić. Kursant jest oprowadzany po stajni, gdzie widzi, w jaki sposób żyją konie. Nie należy wykonywać przy nich gwałtownych ruchów, krzyczeć czy podchodzić do nich od tyłu, ponieważ może to zaniepokoić konia, który zdecyduje się bronić i uderzyć kopytami w intruza, przestrzega pracownik salon jeździecki Twój Koń

Sposoby pielęgnacji konia

Kiedy już poznamy naszego wierzchowca, kolejnym krokiem jest nauka czyszczenia i siodłania. Na czyszczenie składa się szczotkowanie konia, pielęgnacja grzywy, ogona oraz kopyt. Podczas siodłania musimy sprawdzić, czy pod siodłem nie podwinął się czerpak oraz czy wszystkie sprzączki są odpowiednio zapięte. Zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzane na koniu pomagają pogłębiać relację ze zwierzęciem. W tym hobby potrzebne są akcesoria do jazdy konnej - do zajęć należy przystępować w toczku lub kasku, w bryczesach lub innej wygodnej odzieży, która nie krępuje ruchów.

Różne sposoby i tempa jazdy

Pierwsza jazda pod okiem instruktora odbywa się na lonży, czyli na linie, która pozwala utrzymać konia. Wstępne ćwiczenia mają na celu dostosowanie się do ruchu konia podczas stępowania i rytmicznego unoszenia się nad siodłem. Po stępowaniu następuje czas na naukę anglezowania oraz kłusu, czyli coraz szybszych sposobów jazdy. Czas pracy z koniem pod okiem instruktora może być różny, jednak często trzeba poczekać na naukę galopu, o którym marzy każdy początkujący jeździec. 


Kiedy już najważniejsze elementy jazdy zostaną opanowane i kontakt z wierzchowcem będzie na tyle silny można rozważyć skoki ponad przeszkodami czy inne, bardziej wymagające ewolucje. Trzeba jednak pamiętać, że jeździectwo to sport, który jak żaden inny wymaga cierpliwości do uzyskania odpowiedniego poziomu, ale też stopnia bezpieczeństwa.


Podziel się