Materiał Partnera Co powinno być w podstawowym ekwipunku jeźdźca? Krótki poradnik

Co powinno być w podstawowym ekwipunku jeźdźca? Krótki poradnik

Jazda konna to niezwykle relaksujący sposób spędzania wolnego czasu lub dawka adrenaliny, jeśli uprawiamy ją jako sport. Nie jest to jednak coś, co możemy zacząć robić z dnia na dzień bez uprzedniego przygotowania. Jeśli jednak zdecydowaliśmy, że chcemy nauczyć się jeździć konno i zaangażować się w tę formę rekreacji, poniżej znajdziecie krótki poradnik dotyczący tego, co będzie wam potrzebne i na co zwrócić uwagę.

Odpowiednie ubranie

Pierwszą rzeczą, o którą musi zadbać jeździec, by jazda była bezpieczna i komfortowa, jest właściwy ubiór. Jest on dość charakterystyczny i kojarzony nawet przez osoby z jazdą konną kompletnie niezwiązane. Wszystkie potrzebne rzeczy znajdziemy w sklepie jeździecki Hippoland.

Obowiązkowym elementem podczas jazdy jest kask lub toczek. Nakrycie głowy ma zabezpieczyć ją przed urazami spowodowanymi przez upadek czy uderzenie w trakcie jazdy. Daszek chroni też oczy przed promieniami słonecznymi lub kroplami deszczu.

Do jazdy konnej przeznaczone są specjalne spodnie, czyli bryczesy. Ich podwyższony stan chroni plecy oraz sprawia, że spodnie się nie zsuwają. Mają one też drapany materiał przy kolanach – dzięki niemu jeździec lepiej trzyma się w siodle. Dostępne są bryczesy z usztywnionym materiałem na pośladkach lub pełnym lejem, czyli w całości wykonane z grubszego materiału, co ma poprawiać wygodę jazdy.

Kolejnym ważnym elementem są buty. Tu do wyboru mamy oficerki – wysokie, przeznaczone na zimę i deszczową pogodę – lub sztyblety, czyli buty niskie. Najlepsze są te wykonane ze skóry, ze wzmocnionymi przodami i podeszwami. Jeśli jednak jeździmy tylko okazjonalnie, możemy zdecydować się na buty gumowe.

Zadaniem rękawic jest ochrona dłoni przed otarciami powstałymi w wyniku trzymania wodzy. Będą też stanowić ochronę przed zimnem. Jeździec powinien zaopatrzyć się także w odpowiednie skarpety lub sztylpy. Te ostatnie wykonane są ze skóry i przypominają getry. Pełnią taką samą funkcję jak skarpety, czyli chronią łydkę przed otarciem.

Nie ma większego znaczenia, jaką bluzkę czy koszulkę założymy. Charakterystyczne dla jeźdźców są koszulki polo, nie jest to jednak zasada. Ważne, by ubranie było wygodnie i nie krępowało ruchów. W chłodne dni wybierzmy jednak kamizelkę zamiast kurtki – zapewni nam ona ochronę przed zimnem i swobodę poruszania się.

Akcesoria i narzędzia

Do jazdy konnej potrzebny jest również sprzęt jeździecki. Jego podstawę stanowi siodło – na początek najlepsze będzie ogólnoużytkowe. Pod nie założyć musimy czaprak. Inną ważną rzeczą są też akcesoria jeździeckie w postaci wodzy, ogłowia, wędzidła lub kantaru, które służą do kierowania koniem.

Większość z nich otrzymamy na wypożyczenie w stajni, gdzie jeździmy konno. Jeśli jednak uprawiamy jeździectwo często lub decydujemy się na zakup konia, musimy też zadbać o jego rząd, czyli właśnie wszelkie akcesoria, a także środki i narzędzia do pielęgnacji konia.

Podziel się