Artykuł sponsorowany Jak prawidłowo poruszać się na hulajnodze elektrycznej?

Jak prawidłowo poruszać się na hulajnodze elektrycznej?

Hulajnogi elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Należy jednak pamiętać, że mogą ona stwarzać poważne zagrożenie na drodze. Warto znać najważniejsze zasady bezpieczeństwa, aby móc uniknąć wypadku. Znajdziesz je w poniższym tekście.

Nie przesadzaj z prędkością

Niektóre hulajnogi elektryczne mogą osiągnąć prędkość nawet 100 km/h, lecz tak szybko nie powinniśmy poruszać się ani na drodze, ani tym bardziej na chodniku. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, na chodniku hulajnoga powinna poruszać się prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, na ścieżce rowerowej można rozpędzić się do prędkości nieprzekraczającej 20 km/h, a na jezdni do prędkości nie większej niż 30 km/h. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, aby dopasować prędkość do otaczających nas warunków. Dlatego też zamiast po najszybszy model, warto sięgnąć po hulajnogi wyróżniające się elegancją i jakością wykonania, np. od polskiego producenta hulajnóg HUSA BIKES.

Najważniejsze kwestie bezpieczeństwa

Zgodnie z prawem, hulajnogą elektryczną mogą poruszać się wszystkie osoby, które ukończyły osiemnaście lat. Osoby niepełnoletnie również mogą z nich korzystać, ale muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1 lub B1. Co ważne, takim pojazdem może poruszać się wyłącznie jedna osoba. Jazda w parach jest zabroniona. Mimo że przepisy tego nie regulują, zaleca się, aby mieć na sobie kask oraz ochraniacze. Pozwoli to uniknąć wielu kontuzji. Najbardziej odpowiednim miejscem do poruszania się na hulajnodze dla dorosłych jest ścieżka rowerowa. Dopiero w przypadku jej braku można skierować się na chodnik. Warto również jasno zaznaczyć, że z hulajnogi pod żadnym pozorem nie mogą korzystać osoby będące pod wpływem alkoholu.

Nie zostawiaj hulajnogi byle gdzie

Bardzo istotna jest również kwestia parkowania. Wciąż bardzo wiele osób zostawia hulajnogi w miejscach, w których mogą one stwarzać zagrożenie dla innych uczestników ruchu, np. osób z niepełnosprawnością. Problem ten dotyczy przede wszystkim pojazdów na wynajem krótkoterminowy. Nieużywaną hulajnogę najlepiej ustawić przy krawędzi chodnika maksymalnie oddalonej od jezdni. Można je także zostawić przy stojakach rowerowych lub w innych miejscach, w których nie będzie ona przeszkadzać innym.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas