Materiał Partnera Jak dbać o czystość wody w przydomowym basenie?

Jak dbać o czystość wody w przydomowym basenie?

Nie ma nic lepszego niż schłodzenie się poprzez kąpiel w basenie w upalny, letni dzień. Aby czerpać przyjemność, należy zadbać o odpowiedni stan wody w zbiorniku oraz czystość niecki. W tym celu konieczne jest zastosowanie odpowiednich preparatów chemii basenowej, a także kontrola urządzeń takich jak pompa oraz filtry. Regularne chlorowanie, dezynfekcja oraz uzdatnianie zapewnią klarowność akwenu.

Czyszczenia basenowych kafelków

Jeszcze przed uzupełnieniem zbiornika wodą należy sprawdzić stan techniczny fug oraz samych płytek. Do usunięcia zabrudzeń można wykorzystać specjalnie przeznaczone do tego środki czyszczące w postaci płynu lub żelu. Liście, patyki oraz inne śmieci należy zamieść lub pozbyć się ich za pomocą odkurzacza basenowego.

Kontrolowanie stanu urządzeń technicznych

Mowa przede wszystkim o pompach oraz filtrach. Pierwsze odpowiadają nie tylko za oczyszczanie wody, ale także jej podgrzewanie i generowanie chloru. Drugie zaś wspomagają działanie pompy. Podłączone do niej zasysają wszelkie duże zanieczyszczenia, takie jak liście, trawa, błoto lub owady. Pusty basen jest okazją do skontrolowania higieny tych urządzeń. Ich odpowiednia konserwacja wpływa na utrzymanie klarownej wody przez długi czas.

Sprawdzanie wartości pH wody

Przejrzysta i czysta woda to nie tylko podstawowy atut przydomowego akwenu. Jej stan ma wpływ na przyjemność kąpieli, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo zdrowia użytkowników. Czynności uzdatniające i przygotowujące zbiornik do relaksu składają się z kilku etapów. Pierwszy z nich to regulacja wartości czynnika pH, który przekłada się na skuteczność dezynfekcji. Optymalny zakres, który należy stale utrzymywać, wynosi 7-7,4. Można go sprawdzić za pomocą basenowych testerów kwasowości i zasadowości. W razie obniżenia lub podwyższenia poziomu konieczne będzie zastosowanie dedykowanych do tego preparatów. Najlepiej użyć do tego dozowników, które równomiernie rozprowadzą preparat po całej tafli.

Chemiczne oczyszczanie wody i hamowanie rozwoju glonów

Kolejny krok to wspomniana wcześniej dezynfekcja z wykorzystaniem preparatów chlorowych bądź tlenowych w płynie lub tabletkach. Tego typu specyfiki można zakupić na przykład bezpośrednio od ich producenta Chemoform Polska, którego siedziba znajduje się w Sosnowcu. Należy także zabezpieczyć akwen przed rozwojem glonów, będących źródłem zanieczyszczeń oraz pożywienia dla bakterii. Ponadto są niebezpieczne ze względu na to, że pokrywają schody, ściany oraz dno tworząc śliską warstwę, która może doprowadzić do groźnego upadku podczas korzystania z basenu. Skuteczne w walce z algami są środki zawierające aminy czwartorzędowe.

Usuwanie mikrozanieczyszczeń

Niezbędne są także środki zwane klaryfikatorami. Umożliwiają one pozbycie się bardzo drobnych zanieczyszczeń poprzez zespolenie ich w większe obiekty. Dzięki temu mogą być wyłapane przez filtr lub zebrane z dna zbiornika za pomocą siatki bądź odkurzacza basenowego.

Opracowanie:

Chemoform Polska sp. z o.o.

Sosnowiec , Gacka 1

Podziel się