Materiał Partnera Osuszanie basenu - na czym polega?

Osuszanie basenu - na czym polega?

W halach basenowych powietrze jest zazwyczaj bardzo wilgotne. Jest to efektem procesu parowania wody. W kontrolowaniu i obniżaniu wilgotności do akceptowalnego poziomu pomagają osuszacze basenowe.

Po co osuszanie basenu

Wyjście na kryty basen jest dla wielu synonimem relaksu idealnego. Możliwość pływania i wypoczynku w przyjemnie ciepłej wodzie oraz warunki panujące w hali basenowej sprawiają, że czujemy się tam bardzo komfortowo. Jednak do osiągnięcia takiego efektu potrzebne są odpowiednie zabiegi.

-Choć wydawać by się mogło, że najważniejszą kwestią jest dbanie o czystość wody w basenie, to równie istotne jest także zapewnienie hali basenowej odpowiedniego poziomu wilgotności. Zbyt duża może sprawić, że odczuwanie przyjemności w czasie korzystania z basenu będzie utrudnione. Aby tego uniknąć konieczne jest zainwestowanie w porządny osuszacz basenowy – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę Progress Klima.

Osuszanie basenu

Osuszacz należy dobrać względem konkretnego basenu. Wziąć pod uwagę trzeba jego pojemność lub wielkość i nie powinno zapominać się o jego wydajności. Każdy osuszacz ma bowiem przypisaną maksymalną wydajność odwilgacania.

Działanie osuszacza polega na wykraplaniu wody podczas chłodzenia powietrza do temperatury poniżej punktu rosy. W skład urządzenia wchodzą układ pompy ciepła i wentylator, dzięki któremu wilgotne powietrze zasysane jest z pomieszczenia. Kiedy przejdzie przez filtr zostaje schłodzone w powierzchni parownika aż do osiągnięcia temperatury niższej od punktu rosy. W ten sposób nadmiar wody skrapla się i zostaje odprowadzony z urządzenia.

Kolejną pracą wykonywaną przez urządzenie jest podgrzewanie powietrza o niższej już wilgotności w skraplaczu i wydmuchiwanie z powrotem do pomieszczenia, już jako suche. Skraplacz grzeje powietrze do temperatury wyższej o 5-8 K niż temperatura powietrza zasysanego.

Co ważne, proces chłodzenia i osuszania powietrza oraz jego późniejszego podgrzania trwa bardzo krótko, co pozwala na ciągłą pracę osuszacza, a tym samym do stopniowej redukcji wilgotności pomieszczenia.

Podziel się