Materiał Partnera Środki do utrzymania czystości wody w basenie

Środki do utrzymania czystości wody w basenie

Ogródkowe baseny przestały już jakiś czas temu kojarzyć się z luksusem zarezerwowanym wyłącznie dla najbogatszych – spora konkurencja na rynku sprawiła, że obecnie coraz więcej ludzi decyduje się na ich wybudowanie na swojej działce. To co się nie zmieniło przez ostatnie lata to fakt, że basen potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, w przeciwnym wypadku szybko zaczną rozmnażać się w nim glony i inne drobnoustroje. Pielęgnacja basenu polega między innymi na dodawaniu do wody odpowiednich preparatów chemicznych, jakie się ich rodzaje i dlaczego należy je stosować – tego dowiemy się z poniższego tekstu.

Środki dezynfekujące

Powszechnie stosowanym środkiem dezynfekującym jest chlor. Posiada on silne właściwości bakteriobójcze – rozpuszczając go w odpowiedniej ilości w wodzie basenowej zabezpieczamy ją przed namnażaniem się chorobotwórczych drobnoustrojów. Mimo wszystko chlor nie posiada zbyt dobrej sławy – po pierwsze ze względu na specyficzny, niezbyt przyjemny zapach, po drugie ze względu na właściwości łączenia się z amoniakiem, aminokwasami oraz mocznikiem, pochodzącymi z ludzkiego ciała. W wyniku tego łączenia powstają tzw. chloraminy, związki które działają podrażniająco na oczy i układ oddechowych i których niełatwo pozbyć się wody. Alternatywą dla chlorowanie wody jest stosowanie granulatów tlenowych, które również wykazują działanie dezynfekujące

Środki na glony

Drugą ważną kategorią produktów są preparaty przeciw glonom, czyli organizmom beztkankowym, które bardzo dobrze szybko rozwijają się we wszelkiego rodzaju zbiornikach wodnych, szczególne małych i stojących. Glony w bardzo negatywny sposób wpływają na wygląd wody – jej barwę, przejrzystość oraz zapach. Preparaty przeznaczone do walki z nimi radzą sobie również z innymi organizmami, takimi jak grzyby i pleśnie, szczególnie niebezpieczne dla zdrowia osób korzystających z basenu.

Korekta odczynu wody

Na rynku znajdziemy dwie oddzielne grupy produktów, służących do podwyższania lub obniżania odczynu pH wody w basenie.

Zgodnie z przyjętymi normami odczyn pH wody w basenach publicznych powinien utrzymywać się na poziomie od 7 do 7,4 – wyjaśnia specjalista firmy Pool&Garden Party - Te same standardy stosuje się do prywatnych basenów ogrodowych.

Dlaczego kwestia ta jest tak istotna? Ponieważ odczyn wody ma wpływ na to, jak na kontakt z cieszą będą reagować rozwijające się w niej drobnoustroje, elementy konstrukcyjne basenu, a także nasz organizm. Jeśli pH utrzymywać się będzie na poziomie powyżej 7,4, to woda taka będzie powodować podrażniania skóry i oczu, pogorszy koagulacje związków zawartych w wodzie, spowoduje wytrącanie się wapnia, a na dodatek znacząco pogorszy skuteczność preparatów dezynfekcyjnych. Z drugiej strony pH poniż 7 sprawi, że ucierpi na tym sam basen – jego elementy metalowe zaczną korodować, a spoiny niszczeć. Dlatego w zależności od zapotrzebowania należy do wody dodawać środki wyrównujące poziom pH.

Podziel się