Materiał Partnera Czym czyścić nieckę basenową? Przegląd rozwiązań

Czym czyścić nieckę basenową? Przegląd rozwiązań

Raz na jakiś czas, w zależności od klasy obiektu pływackiego, konieczne jest spuszczenie wody i dokonanie inspekcji stanu niecki basenowej. Pozwala to na reperację powstałych uszkodzeń, ale również jest doskonałą okazją do gruntownego czyszczenia. W niniejszym artykule postanowiliśmy opisać, jakie są na rynku rozwiązania umożliwiające dokładne czyszczenie niecki basenowej?

Jak czyścić nieckę basenową?

Po spuszczeniu wody z basenu możliwie jest przeprowadzenie szczegółowych oględzin niecki. Ściany, a w szczególności łączenia kafelek, narażone są na gromadzenie zanieczyszczeń. Mimo tego, że przed wejściem do wody każdy użytkownik zobowiązany jest do wzięcia prysznicu, to jednak niemożliwe jest wyeliminowanie czynnika brudzącego wynikającego z fluktuacji klientów. Zapytaliśmy pracownika firmy Chemoform Polska o to, jak i kiedy dokonuje się takiego czyszczenia?

Powiedział nam, że w zależności od klasy obiektu pływackiego wodę należy wymieniać w konkretnych interwałach. Baseny klasy olimpijskiej zobligowane są do czterokrotnej wymiany wody w ciągu jednego roku. Oznacza to, że w tym czasie woda zostaje spuszczona z basenu, a do niecki wchodzą uprawnieni specjaliści, którzy dokonują mechanicznego czyszczenia przy użyciu dedykowanych do tego celu środków chemicznych.

Czyszczenie ścian niecki basenu odbywa się przy użyciu specjalnych szorowarek. Zakończone są specjalnym rodzajem włosia, które czyści powierzchnię kafelek oraz fug jednocześnie nie uszkadzając powierzchni. Jest to proces bardzo czasochłonny jednak najdokładniejszy, gwarantujący doskonały poziom czystości niecki basenu. Na rynku istnieje wiele podmiotów, które profesjonalnie zajmują się wykonywaniem takich usług.

Jednak zanim przystąpimy do spuszczenia wody z basenu i gruntownego czyszczenia niecki, należy okresowo czyścić basen dedykowanymi do tego celu odkurzaczami. Na rynku można spotkać dwa typy rozwiązań – odkurzacze ręczne i automatyczne. Słowo odkurzacz nie jest przypadkowe, ponieważ proces czyszczenia niecki przypomina odkurzanie dywanu. Specjalna głowica połączona jest z pompą filtra basenowego, a operator za pomocą końcówki umieszczonej na teleskopowym wysięgniku porusza się po dnie niecki. Nowocześniejszym rozwiązaniem są odkurzacze automatyczne, które po wrzuceniu do wody same czyszczą dno oraz ściany basenu, zgodnie z wybranym programem, jednak ich ograniczenie technologiczne polega na tym, że nie są w stanie dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków. Najczęściej mają one własny filtry i podłączenie do armatury basenu nie jest konieczne. Pływalnie i baseny umieszczone na świeżym powietrzu narażone są na przyjmowanie zanieczyszczeń z zewnątrz. Do niecki mogą trafić, np.: kamienie, liście, itp. Do ich usunięcia stosuje się specjalne siatki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas