Materiał Partnera Znaczenie prazbóż w diecie naszych przodków

Znaczenie prazbóż w diecie naszych przodków

Orkisz, samopsza i płaskurka to jedne z najpopularniejszych i zarazem najstarszych zbóż. Zawierają mnóstwo składników odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, takich jak białko czy błonnik, ponadto pomagają w walce z wieloma chorobami. Warto wiedzieć, jakie znaczenie miały dla naszych przodków oraz jak jeszcze prazboża wpływają na nasze zdrowie.

Orkisz jest gatunkiem zboża, które należy do pszenicy, daje plony nawet na ubogich glebach i jest odporny na warunki atmosferyczne. Składa się ze skrobi, białka, tłuszczu, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Orkisz jest również źródłem żelaza, cynku, potasu i wapnia, dzięki temu wpływa korzystnie na układ krążenia oraz układ pokarmowy. Dania z orkiszu jadano już w starożytności. W starożytnym Rzymie regularnie spożywali je zawodnicy przed walką, ponieważ dostarczały siły i energii. Orkisz znany był również w średniowieczu, ponieważ stanowił jeden z głównych składników wegańskiej diety. Kolejnym prazbożem jest samopsza, której uprawa jest nieco trudniejsza, więc dziś uprawia się ją jedynie na terenach zakaukaskich. Udomowiona została ok. 9 tysięcy lat p.n.e. Zawiera minerały, białka i witaminy, ponadto w odróżnieniu od orkiszu wytwarza również niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu aminokwasy. Luteina jest również jednym z podstawowych składników samopszy, chroniła wzrok naszych przodków przed działaniem promieni słonecznych. Mąka z samopszy służyła im również do wypiekania chleba lub na specjalne okazje. Płaskurka jest gatunkiem pszenicy, który zapoczątkował uprawę orkiszu. Mąka z płaskurki zawiera mnóstwo wapnia, fosforu, witaminy E, B1 i PP oraz kwasu pantotenowego, co wpływa pozytywnie na układ krwionośny. 

Płaskurkę znamy z czasów biblijnych, co potwierdza ekspert z diogra.pl specjalizujący się w produktach zbożowych:Pszenica płaskurka jest jedną z najstarszych odmian, a jej uprawa rozpoczęła się na Bliskim Wschodzie niemal 10 tysięcy lat temu. Stanowiła główny plon pól uprawnych w czasach biblijnych”. Podobno to właśnie z mąki z płaskurki był wykonany chleb, którym dzielił się Jezus Chrystus z apostołami podczas ostatniej Wieczerzy. Płaskurka znacznie zwiększała odporność, dlatego nasi przodkowie często po nią sięgali.

 

Znaczenie prazbóż dziś

Coraz chętniej sięgamy po zdrowe i ekologiczne produkty, zwłaszcza te zbożowe. Orkisz niezmiennie wpływa na naszą koncentrację, dobre samopoczucie, odpowiednią kondycję włosów i paznokci. Popularne są mąki orkiszowe, ciastka, paluszki, płatki, otręby, czy makaron, które zawierają cenny kwas krzemowy. Samopsza ma właściwości lecznicze, a dzięki wprowadzeniu jej w naszą dietę poprawimy swój wzrok, zmniejszymy ryzyko wystąpienia miażdżycy, chorób serca, czy nowotworów. Samopsza zawiera również gluten, który jest znacznie lepiej przyswajalny. Produkty z płaskurki łagodzą migreny, wspomagają odchudzanie i leczenie anemii oraz spowalniają procesy starzenia. Chętnie sięgają po nią kobiety karmiące, weganie oraz sportowcy, doskonale sprawdzi się również w diecie alergików.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas