Artykuł sponsorowany W jaki sposób uprawia się borówkę amerykańską

W jaki sposób uprawia się borówkę amerykańską

Czy znasz owoc, który zawiera dużo cukrów, witamin oraz soli mineralnych, a jednocześnie wpływa na zmniejszenie poziomu złego cholesterolu w organizmie? Mowa o borówce amerykańskiej – coraz chętniej uprawianym krzewie, nawet w polskich warunkach klimatycznych. Te owoce są doskonałe do spożywania zarówno na surowo, jak i w ciastach.

Jak sadzić borówkę?

Borówkę amerykańską najlepiej sadzić wiosną lub jesienią (trzeba pamiętać, żeby osłonić jej podstawę przed mrozem), na stanowisku zacisznym i słonecznym, o podłożu kwaśnym, z wysoką zawartością próchnicy. Jeżeli chodzi o rozmieszczenie to krzewy najlepiej zasadzać co 1,5 m w dołku na min. 40 cm głębokości, zachowując rozstaw 3 m pomiędzy rzędami. Zachowanie takiej odległości ułatwi mechaniczną uprawę i późniejszy zbiór. Krzewy dorastają nawet do 2 m i wytrzymują temperaturę do -25°C. Owoc należy regularnie podlewać, ponieważ jego system korzeniowy jest płytki. Jeśli podejmujemy się uprawy amatorskiej to warto wziąć pod uwagę miejsce posadzenia borówki. Najbardziej właściwe warunki uzyskamy na terenie działek leśnych, przede wszystkim wśród lasów sosnowych, ponieważ są tam gleby kwaśne i próchnicze. Wybierając inne miejsca, trzeba samemu zakwasić glebę.

Jak pielęgnować borówkę?

Borówkę amerykańską należy co roku – najlepiej na wiosnę – wzbogacać nawozem. Warto też zabezpieczyć ziemię wokół krzewów, wykładając torf, trociny lub korę drzew iglastych, aby ochronić ją przed utratą wody. Przez pierwsze 3 lata od posadzenia krzewów, trzeba usuwać z nich pędy słabsze i chore. Cięcie (tzw. sanitarne) najlepiej wykonywać wczesną wiosną. Natomiast w kolejnych latach należy usuwać najstarsze pędy (cięcie tzw. prześwietlające i odmładzające), aby zapewnić najlepsze dorastanie owocu. Najbardziej obfite owocowanie borówki datuje się wtedy, gdy na roślinie są pędy 2-3 letnie. Jeżeli nie chcemy poświęcać tyle czasu na pielęgnację krzewu (uprawa wymaga zaangażowania), możemy skorzystać z usług doświadczonych plantatorów. Jak dodaje nasz rozmówca, przedstawiciel firmy BerryGroup: Borówka na naszych plantacjach, których łączna powierzchnia wynosi 130 ha, uprawiana jest od ponad 20 lat, a zbiory przekraczają 800 ton. BerryGroup to prężnie rozwijająca się Grupa Producentów Borówki Amerykańskiej, która powstała na początku 2011 roku. Jednak nasze początki uprawy tego owocu sięgają lat ’80.

Odmiany

Wyróżnia się 3 odmiany borówki wysokiej, ze względu na różnorodną porę dojrzewania owoców:

  • wczesne: Bluetta, Duke, Spartan, Patriot;
  • średnie: Bonifacy, Berkeley, Bluecrop;
  • późne: Bluegold, Darrow, Rubel.

W zależności od odmiany krzewy owocują od połowy lipca do początku września. Dlatego warto posadzić kilka odmian, aby cieszyć się owocami przez całe lato.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas