Artykuł sponsorowany Jak uprawiać rośliny, które lubią wilgoć?

Jak uprawiać rośliny, które lubią wilgoć?

Uprawa roślin tropikalnych może być sposobem na biznes lub zwyczajnym hobby. Coraz więcej osób zakłada szklarnie, oranżerie lub zimowe ogrody. Niestety, wiele egzotycznych gatunków ma bardzo wysokie wymagania, jeśli chodzi o mikroklimat. Dużą rolę odgrywa zapewnienie odpowiednio wysokiej temperatury oraz wilgotności. W jaki sposób możesz to zrobić?

Jak dbać o mikroklimat?

Uprawa roślin egzotycznych w Polsce nie jest łatwa. Jeśli ma się w planach stworzenie ogromnej szklarni lub oranżerii, warto poprosić o radę osoby doświadczone. W jaki sposób specjaliści dbają o ciepłolubne rośliny? Kluczowa jest oczywiście regulacja temperatury. Dzięki czystym i szczelnym ściankom wykonanym ze szkła, w tego typu pomieszczeniach bardzo szybko się nagrzewa. Należy jednak pamiętać, że ciepło musi być również zimą, jeśli hoduje się rośliny wieloletnie. Wtedy konieczne będzie zastosowanie dodatkowego ogrzewania. I choć wiele osób myśli, że w szklarni najważniejsze jest wyłącznie, aby utrzymać wysoką temperaturę – nie ma nic bardziej mylnego! Istotnym elementem upraw jest właściwe nawodnienie. Podlewanie może odbywać się w sposób tradycyjny (ręczne podlewanie przy pomocy węża), jednak wymaga to poświęcenia dużej ilości czasu w ciągu dnia, szczególnie latem.

Doskonałym sposobem na utrzymanie prawidłowej wilgotności w szklarni jest stosowanie nawadniania zamgławiaczem. Dzięki temu rośliny mogą pobierać prawidłową ilość wody poprzez całą swoją powierzchnię, a nie tylko system korzeniowy, który przy jej nadmiarze może zacząć gnić.

Charakterystyka zamgławiaczy

Warto pamiętać, że gatunkiem egzotycznym są nie tylko takie rośliny, jak na przykład arbuz, ale również znane od lat pomidory! Nawadnianie przy pomocy zamgławiacza to rozwiązanie dość innowacyjne w Polsce. Można je znaleźć między innymi w ofercie producenta firmy  Synapo, który mieści się w Szczecinie.

Największe zalety zamgławiania to:

  • Kontrola mikroklimatu – pozwala na regulację temperaturą oraz wilgotnością powietrza, co zapobiega przymarzaniu roślin zimą  oraz ich przegrzewaniu podczas upałów.
  • Szybszy rozwój – wspomaga kiełkowanie i lepszy rozwój systemu korzeniowego. Z tego powodu nadaje się szczególnie przy rozmnażaniu roślin i w produkcji sadzonek.
  • Bezobsługowe działanie – nie wymaga dużego nakładu pracy człowieka. Cały proces zamgławiania jest zautomatyzowany.

Zamgławiacze są zatem uwielbiane przez właścicieli dużych szklarni oraz upraw tunelowych. Dzięki nim można stworzyć właściwy mikroklimat nie tylko w przypadku klasycznych upraw, ale także oranżerii, palmiarni lub pieczarkarni.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas