Artykuł sponsorowany Prawidłowe nawożenie buraków cukrowych z preparatami firmy Agreko

Prawidłowe nawożenie buraków cukrowych z preparatami firmy Agreko

Nie da się ukryć, że buraki cukrowe to wymagające warzywa, jeśli chodzi o ich uprawę. Istotną rolę w uzyskiwaniu obfitych plonów stanowi dostarczenie im zrównoważonej ilości mikro- oraz makroelementów. Znaczenie w ich przypadku mają między innymi takie pierwiastki jak azot, potas czy też bor. Właściwy poziom każdego z nich da się osiągnąć poprzez zbilansowane nawożenie, na przykład środkami z oferty firmy Agreko.

Eksperci w zakresie ochrony roślin

Nie ważne, na jaką skalę uprawiamy warzywa, zawsze znaczenie ma jakość plonu. Te jest zależna między innymi od gatunku materiału siewnego, stanowiska, urodzajności gleby, ale także dostarczeniu składników odżywczych. Te w dużej mierze zawarte są w nawozach, jakie produkuje firma Agreko, której siedziba znajduje się w Bydgoszczy. Istnieje ona na rynku od 2000 roku, od tego czasu dostarcza rolnikom i nie tylko wysokojakościowe preparaty bogate w makro- oraz mikroelementy. Wszystkie produkty zostały odpowiedni przetestowane, dlatego są w pełni bezpieczne, jak również skuteczne. Co ważne, cechuje je uniwersalność – możliwość zastosowania do wszystkich gatunków – a to przekłada się na mniejsze wydatki związane z nawożeniem. Pracownicy firmy to doświadczone osoby, które chętnie dzielą się swoją wiedzą z zakresu żywienia roślin, dlatego wybór nawozu do buraków cukrowych, rzepaku, kukurydzy czy zboża nie będzie stanowić większego problemu.

Nawożenie doglebowe buraków cukrowych

Nie da się skutecznie dostarczać składników pokarmowych, jeśli nie dowiemy się, których konkretnie brakuje uprawianym warzywom. Burak cukrowy to roślina wymagająca, nie tylko pod kątem stanowiskowym, ale także żywienia. Warto zatem w pierwszej kolejności oddać do badań próbkę gleby, a dopiero po otrzymaniu wyników ustalić plan nawożenia. Warto pamiętać, że na przykład w gruncie o kwaśnym odczynie warzywo lepiej będzie pobierać azotanową formę azotu, z kolei o lekko kwaśnym bądź obojętnym – amonową.

Wśród niezbędnych makroskładników, poza wspomnianym azotem, znajdują się również fosfor oraz potas. Pierwszy podaje się zwłaszcza na etapie wchodu, kiedy można odnotować jego duże niedobory. Poprawia on bowiem rozrost systemu korzeniowego, a także uodparnia roślinę na niekorzystne czynniki środowiskowe. Niemniej jednak drugi z wymienionych pierwiastków jest pobierany przez warzywo w największych ilościach. O jego roli opowiada pracownik firmy Agreko z Bydgoszczy:

We wzroście buraka potas odpowiada za regulację zawartości azotu, węglowodanów, a to przekłada się na przebieg procesu fotosyntezy oraz poziom cukru w korzeniu. Podobnie jak fosfor uodparnia roślinę na niekorzystne warunki pogodowe, w szczególności suszę.

Niezbędne mikroelementy

Kompleksowe żywienie buraków cukrowych obejmuje zarówno marko-, jak i mikroskładniki. Niedobór jakiegokolwiek z tych dwóch grup wpływa bowiem negatywnie na jakość plonów. W obrębie mikroelementów należy zwrócić uwagę zwłaszcza na bor. Deficyty skutkują wolniejszym wzrostem, a także więdnięciem i osłabieniem kondycji liści. Ich przyczynę z kolei powoduje między innymi przewapnowanie gleby czy też brak obornika. Ten, jak i pozostałe mikroskładniki dostarcza się poprzez nawozy dolistne z linii Grinlist, jakie oferuje firma Agreko. Choć niekiedy rolnicy obawiają się stosowania sztucznych preparatów, to stanowią one ważny element w uzyskiwaniu plonów dobrej jakości. Jak zapewnia producent, gwarantują one uzyskanie szybkiego efektu, a ponadto są jedynym rozwiązaniem, gdy zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe występuje w znacznym stopniu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas