Artykuł sponsorowany Suszenie zboża - na czym polega i czy warto je przeprowadzić?

Suszenie zboża - na czym polega i czy warto je przeprowadzić?

Zboże to podstawa żywienia, z której powstają różnego rodzaju produkty spożywcze. Wymaga odpowiedniego przechowywania i przygotowania. Zdarza się jednak, że deszczowa pogoda skutkuje wilgotnością ziaren. Wówczas ważnym procesem jest suszenie zboża, dzięki któremu możliwe jest usunięcie nadmiaru wody z ziaren. W ten sposób jesteśmy w stanie bezpiecznie przechowywać zboże. W tym celu możemy skorzystać z usług profesjonalnej firmy lub zakupić własną suszarnię. 

Czy warto suszyć zboże? 

Jak zostało wspomniane, przyczyną nadmiernej wilgotności zboża jest deszczowa pogoda, natomiast suszenie pozwala nam bezpiecznie przechowywać ziarna. Główną motywacją do przeprowadzenia tego procesu może być aspekt finansowy. Choć może wydawać się to niekorzystne, gdyż suszenie zboża generuje około 30% kosztów produkcji, to należy zwrócić uwagę na fakt, iż suche ziarna sprzedamy w skupie zboża za znacznie wyższą cenę. Jeżeli chcemy sprzedać mokre zboże, to również mamy szansę na tym zarobić, jednak zwykle są to mniejsze kwoty – wiele zależy od stopnia wilgotności. Suszenie zboża to również spora inwestycja, dlatego tak ważne jest, aby zostało przeprowadzone skutecznie. Proces ten posiada jednak kolejną istotną zaletę – bezpieczne przechowywanie zboża pozwoli nam poczekać na ewentualne lepsze stawki rynkowe. 

Na czym polega suszenie zboża?

Suszenie zboża to proces, za pomocą którego usuwany jest nadmiar wody z wilgotnych ziaren. Dzieje się to za sprawą ogrzanego powietrza. Rolnicy mogą zakupić własną suszarnię lub skorzystać z usług firmy, takiej jak Agri-Mag, która zajmuje się nie tylko skupem i suszeniem zboża, ale także jego sprzedażą, przechowywaniem oraz produkcją pasz dla zwierząt hodowlanych. 

Pierwszym etapem suszenia zboża powinno być wietrzenie ziaren – przetłoczenie powietrza przez warstwę ziarna z pomocą wentylatora. Następne etapy zależą od metody suszenia oraz od rodzaju suszarni. Wyróżniamy bowiem suszarnie podłogowe, porcjowe oraz suszarnie na przyczepie. W suszeniu jednoetapowym wykorzystywane są urządzenia, przystosowane do ciągłej pracy. Natomiast suszenie dwuetapowe początkowo odbywa się w suszarce wysokotemperaturowej, a następnie w niskotemperaturowej. Dzięki temu zmniejszona zostaje łamliwość okrywy ziarniaków. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas