Materiał Partnera Właściwe przechowywanie ziarna. Główne zasady

Właściwe przechowywanie ziarna. Główne zasady

Z mąki może powstać wiele rozmaitych dań, a w szczególności wypieków, które zachwycą niemal każdego wielbiciela dobrego jedzenia. By jednak uzyskać pożądany smak przygotowywanych smakołyków, konieczne jest korzystanie z wysokojakościowych produktów – a o tym, że mąka jest dobra, przesądza odpowiednie przechowywanie ziaren potrzebnych do jej wyprodukowania. Poznaj główne zasady prawidłowego magazynowania ziarna.

Jak przygotować ziarna do magazynowania?

Ziarno może być przechowywane w dwojaki sposób – na podłodze lub w specjalnie przeznaczonym do tego silosie. Niezależnie jednak od tego, który sposób magazynowania jest dla danego przedsiębiorstwa wygodniejszy, zawsze należy mieć na uwadze podstawowe zasady składowania ziarna – o czym doskonale wiedzą producenci mąki mający wieloletnie doświadczenie w branży, tacy jak Młyn JAKPOL Ambroziak. Zanim jednak ziarno zostanie umieszczone w miejscu przeznaczonym do jego składowania, musi być odpowiednio przygotowane. Jak to zrobić? O tym opowiemy w dalszej części naszego artykułu.

Przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą lub skupem płodów rolnych wiedzą, że kluczem do utrzymania wysokiej jakości ziarna jest jego właściwe oczyszczenie. Poza tym istotne jest obniżenie temperatury plonu – w tym celu poddaje się go suszeniu. To jednak nie koniec zadań do wykonania. Przygotowanie ziarna do magazynowania polega też na obniżeniu jego poziomu wilgotności – w przypadku ziaren zbóż powinien on osiągnąć 14%. Dopiero takie ziarno może trafić do silosu lub innego docelowego miejsca przeznaczonego do jego składowania. Dzięki wykonaniu trzech wymienionych przez nas czynności redukuje się ryzyko powstania pleśni w zebranym plonie.

O czym nie można zapomnieć, przechowując ziarno?

Magazynując ziarno, należy zachować dużą czujność – ziarno może w bardzo szybkim tempie stać się niezdatne do dalszego wykorzystania. Jeśli rozwinie się w nim pleśń, niemożliwe będzie wyprodukowanie mąki, co stanowić będzie realną stratę dla przedsiębiorcy. W związku z tym nie można zapominać o najważniejszych potrzebach składowanych plonów.

Przede wszystkim należy dbać o utrzymanie właściwej temperatury ziarna, przy czym musi być ona stała: nagłe zmiany temperatury są alarmujące. Równie niepokojący powinien być brzydki zapach plonu. Należy też pamiętać o tym, by w miejscu magazynowania ziarna możliwe było odpowiednie wietrzenie. Poza tym ważne jest regularne doglądanie zebranych płodów rolnych i ograniczanie ryzyka dostania się do nich ptaków, owadów i gryzoni.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas