Artykuł sponsorowany Na czym polega zrównoważona gospodarka leśna?

Na czym polega zrównoważona gospodarka leśna?

Lasy są nieodłącznym elementem środowiska, które dla człowieka od zawsze pełniło wiele funkcji. Stanowią nie tylko źródło cennego materiału, jakim jest drewno, ale również szeregu innych dóbr. Prawidłowe gospodarowanie gospodarką leśną to absolutna podstawa. Nawet niewielkie błędy w tym zakresie negatywnie wpływają na zalesienie. Zastanawiasz się, na czym polegają działania w tym zakresie? Sprawdź podstawy zrównoważonej gospodarki leśnej.

Zrównoważona gospodarka leśna – dlaczego ma tak duże znaczenie?

Pierwotny system gospodarowania lasami nastawiony był przede wszystkim na jak największe pozyskiwanie surowca w postaci drewna. Wpłynęło to negatywnie na zalesienie w kraju. Szybko okazało się, że konieczne jest wprowadzenie znacznych zmian, które miałyby wpływ na poprawę stanu lasów. Opracowano wówczas zrównoważoną gospodarkę lasami. System ten zakłada wzrost świadomości w zakresie gospodarowania terenami zalesionymi. Uwzględnia on nie tylko sposób wycinki, ale również akcje mające na celu:

  • zalesianie pustych obszarów,
  • ochronę drzew.

Tereny zalesione odgrywają istotną rolę, pomagając między innymi kontrolować klimat. Sprzyjają również rekreacji, a to wiąże się z rozwojem turystyki. Drzewa i ich systemy korzeniowe skutecznie chronią ekosystem – zabezpieczają glebę przed erozją i osuwiskami.

Zrównoważona gospodarka leśna – podstawy i założenia

Zrównoważona gospodarka leśna prowadzona jest na podstawie tak zwanego planu urządzenia lasu. Dokument ten uwzględnia wiele elementów, między innymi mówi o konieczności zachowania terenów leśnych w dobrym stanie ze względu na ich korzystny wpływ na środowisko, powietrze, glebę oraz zdrowie człowieka. Założenia mówią także o konieczności ochrony szczególnych partii lasów. Te objęte są nią ze względu na ich walory krajobrazowe, ale również różnorodność przyrodniczą czy aspekty naukowe.

Prowadzenie zrównoważonego gospodarowania zasobami leśnymi reguluje kwestie pozwalające na wycinkę drzew, którą zajmują się takie firmy, jak Forest Brothers – w celu pozyskania surowca do celów produkcyjnych. Odbywa się to pod ściśle określonymi zasadami. Przepisy prawne wprowadzają również konieczność prowadzenia szkółek leśnych. Jest to ważne, ponieważ pozwala odbudować te zasoby, które wcześniej zostały przeznaczone do wycinki.

Zrównoważona gospodarka leśna to także wszelkie działania ochronne lasów. Te podejmuje się w sytuacji zagrożenia np. w związku ze szkodnikami, które mogłyby przyczynić się do degradacji całych obszarów leśnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas