Materiał Partnera Jak przesadza się duże drzewa?

Jak przesadza się duże drzewa?

Sadzenie drzew to najczęściej wykorzystywany sposób na uzyskanie efektownej aranżacji ogrodu lub innego terenu zielonego. Nie zawsze korzystanie z niewielkich sadzonek będzie tu najlepszym rozwiązaniem. Alternatywą może okazać się skorzystanie z możliwości przesadzania starszych drzew. Jest to jednak trudniejsze i zwykle wymaga wsparcia fachowców specjalizujących się w tej dziedzinie.

Kiedy warto przesadzać duże drzewa?

Drzewa są jednymi z najważniejszych ozdób przydomowych ogródków oraz większych terenów zielonych. Ich obecność uatrakcyjnia okolicę i zapewnia potrzebny podczas letnich upałów cień. Drzewa korzystnie wpływają na wilgotność powietrza, skutecznie pomagają w jego oczyszczaniu, pochłaniają duże ilości dwutlenku węgla oraz stanowią barierę dla hałasu. Ich korony są schronieniem dla ptaków, a także licznych gatunków owadów. Największym problemem związanym z drzewami jest jednak ich dość wolny wzrost, wrażliwość na czynniki zewnętrzne oraz narażenie sadzonek na uszkodzenia. Tam, gdzie zagospodarowanie terenu wymaga szybszego efektu, można zdecydować się na przesadzanie drzew nieco starszych, o dobrze rozwiniętym systemie korzeniowym i koronie. Możliwość ta będzie użyteczna także wówczas, gdy niezbędne okaże się przeniesienie drzewa z miejsca, w którym realizowana będzie jakaś inwestycja.

Jak wygląda proces przesadzania dużych drzew?

Duże drzewa przesadza się wówczas, gdy nie znajdują się one w fazie wzrostu, a ich funkcje życiowe ulegają spowolnieniu. Optymalnym okresem dla drzew liściastych jest wczesna wiosna, nim w roślinie zaczną krążyć soki albo późna jesień, gdy z gałęzi opadną już liście. Drzewa iglaste lepiej jest przesadzać wczesną jesienią, gdy korzenie mają szansę na regenerację jeszcze przed nadejściem mrozów. Przy przesadzaniu dużych drzew korzysta się ze specjalnego urządzenia nazywanego przesadzarką, które pozwala na wycięcie rośliny wraz z odpowiednio dużą bryłą korzeniową i otaczającą ją ziemią, co sprawia, że nie będzie większych problemów z przyjęciem się rośliny w nowej lokalizacji. Drzewo przewozi się następnie na miejsce i umieszcza w przygotowanym otworze, który jest na tyle duży, by można go wypełnić dodatkowym żyznym podłożem. W wielu przypadkach niezbędna okazuje się też stabilizacja sadzonki np. założonymi odciągami.

Przesadzanie dużych drzew najlepiej zlecić firmie, która profesjonalnie zajmuje się ogrodnictwem. Doskonałym wyborem będzie MARKFLOR, prowadząca szkółkę drzew i krzewów oraz specjalizująca się w zakładaniu ogrodów i ich pielęgnacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas