Materiał Partnera Czy pozwolenie na wycinkę jest zawsze potrzebne?

Czy pozwolenie na wycinkę jest zawsze potrzebne?

Posiadasz działkę, na której rośnie drzewo, które przeszkadza w zagospodarowanej przestrzeni? Zastanawiasz się, czy wycinka drzew jest legalna, czy może potrzebne są zezwolenia? Boisz się, że koszt zezwoleń i wycinki przerośnie Twoje oczekiwania? Zapraszam do przeczytania artykułu, jeśli wciąż jesteś ciekawy, kiedy możesz wyciąć drzewo.

Zgłoszenie wycinki a przepisy

Wycinka drzew wciąż dla wielu ludzi jest tematem niezrozumiałym w związku z częstą zmianą przepisów. W 2017 roku weszły w życie przepisy, które dokładnie wyjaśniają, kiedy można ściąć pnie. Jeżeli chcesz usunąć drzewo ze swojej działki i nie użyjesz tego surowca w firmie, jaką prowadzisz np. do produkcji mebli, to musisz wysłać zgłoszenie do wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta. Należy jednak pamiętać, że nieprzestrzeganie tego prawa jest karalne wysokimi grzywnami. Zgłaszać trzeba każdą wycinkę w przypadku terenów objętych ochroną oraz drzew, na których znajdują się gniazda ptaków i innych zwierząt będących pod ochroną. Często w tych sytuacjach decyzja o wycince jest negatywna.

Kiedy niepotrzebne jest zgłoszenie?

Bardzo często przepisy mają swoje wyjątki. Zasada ta dotyczy również zgłoszeń drewna do wycinki. Przyjmuje się, że nie trzeba zawiadamiać odpowiednich organów, gdy:

  • obwód pnia nie przekracza 80 cm w przypadku takich gatunków jak: topola, klon jesionolistny, klon srebrzysty oraz wierzba
  • obwód pnia nie przekracza 65 cm w drzewach typu kasztanowiec zwyczajny, robinia akacjowa i platan klonolistny
  • obwód pnia jest mniejszy niż 50 cm w pozostałych gatunkach drzew.

Należy pamiętać, że obwód pnia mierzymy na wysokości 5 cm od ziemi. Dodatkowo zezwolenie nie jest potrzebne, gdy chcemy ściąć drzewa i krzewy owocowe – orzech włoski również należy do tej klasyfikacji. Wyjątkiem są rośliny owocowe, których obwód pnia przekracza 50 cm.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Wycinka krzewów oraz drzew nie jest najprostszym zadaniem. Z uwagi na ogromne wymiary roślin poleca się firmy świadczące profesjonalne usługi leśne. Na posesji, której rosną drzewa, znajdują się przeważnie budynki, słupy oraz linie elektryczne, które mogą być dodatkowym utrudnieniem w przypadku ich usuwania. Ostatnim elementem jest zadbanie o bezpieczny transport drewna w wybrane miejsce.

Jak widać, przepisy lubią się zmieniać, a wraz z nimi nadchodzi problem, czy i w jaki sposób można pozbyć się drzew oraz krzewów. Eksperci z Zakładu Usług Leśnych Joanny Kasprzyk znajdującego się w Gościeszynie (woj. Kujawsko-pomorskim) z pewnością nie mają wątpliwości, wycinając drzewa. Leśnictwo jest ich ogromną pasją. W trosce o środowisko zajmują się nie tylko wylesieniem gruntów, ale również sadzeniem drzew. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wycinka nie zawsze jest negatywna dla środowiska, ponieważ gdy powstaje nowa przestrzeń, można zasadzić nowe rośliny, które będą rosły kilka lat i pozytywnie wpływały na otoczenie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas