Materiał Partnera Maszyny niezbędne do prac na roli

Maszyny niezbędne do prac na roli

Praca polegająca na prowadzeniu własnego gospodarstwa nie należy do łatwych, z czego zdaje sobie sprawę każdy rolnik. Uprawa roślin czy chów zwierząt wymagają niebywałej wiedzy i sporej dawki doświadczenia. Warto wspomnieć również o tym, że żadne gospodarstwo nie mogłoby istnieć bez odpowiedniego sprzętu. W czasach, kiedy wszystkie dziedziny życia ulegają mechanizacji i coraz większemu unowocześnieniu, niezbędne są profesjonalne maszyny, które powinien posiadać każdy z rolników.

Kombajny i ciągniki, czyli pojazdy niezbędne do prowadzenia gospodarstwa

Jak wiadomo, wiele gospodarstw swoją powierzchnią sięga nawet kilkudziesięciu hektarów. Z tego powodu niezbędna jest maszyna, która umożliwi rolnikowi poruszanie się po tym, często bardzo zróżnicowanym terenie. Jest to jedno z głównych przeznaczeń ciągników. 

Jak przekonują specjaliści z firmy SK Agro: ,,Warto wspomnieć o tym, że praktycznie każdy ciągnik może również ciągnąć przyczepę. Dzięki temu transport zwierząt, czy świeżo zebranych warzyw lub owoców nie będzie już żadnym problemem’’. Traktory często wykorzystywane są także do przewożenia innych osób, które będą pracować na danym gospodarstwie. Do ciągników można zamontować dodatkowe urządzenia, na przykład szczotkę czyszczącą lub pług, których często używa się nie tylko w rolnictwie, ale i w robotach publicznych. Jeśli chodzi o gospodarstwa, które specjalizują się w uprawie roślin, bardzo przydatne okazują się kombajny. Ich zadaniem jest właśnie zbieranie plonów. Możemy wśród nich wyróżnić na przykład kombajny zbożowe, ziemniaczane, a także służące do zbioru buraków. Bardzo popularne są też maszyny, których przeznaczeniem jest siew i sadzenie roślin uprawnych.

Pozostałe maszyny umożliwiające pracę na roli

Bardzo ważnym elementem każdego gospodarstwa rolnego jest pług. Dzięki niemu możliwa jest orka, czyli rozkopywanie i mieszanie gleby, które ma na celu jej użyźnienie i przygotowanie do uprawy roślin. Warto zaznaczyć, że wspomniane maszyny rolnicze przeznaczone są do wielu, różnorodnych prac. Wyróżnić można więc pługi lemieszowe, talerzowe oraz zagonowe. Pług najczęściej jest dodatkowym wyposażeniem kombajnu, choć na uwagę zasługuje fakt, że dawniej to urządzenie było sterowane i ciągnięte przez zwierzęta. Z kolei do cięcia słomy, kukurydzy oraz trawy służą sieczkarnie.  Są one ogromnym ułatwieniem dla rolników, ponieważ zastąpiły tradycyjne kosy i sierpy. Ich najważniejszym elementem jest koło zamachowe, dzięki któremu rośliny przesuwane są z zespołu podającego do tnącego.

Podziel się