Materiał Partnera Jak wybrać odpowiedni kombajn do gospodarstwa?

Jak wybrać odpowiedni kombajn do gospodarstwa?

Kombajn to jedna z tych maszyn rolniczych, bez których rolnicy uprawiający wielohektarowe pola zboża nie mogą się obejść. Ale zakup kombajnu to spory wydatek, dlatego musi to być bardzo dobrze przemyślana decyzja. Jak wybrać maszynę, która będzie spełniać potrzeby Twoje i Twojego gospodarstwa? Na co zwrócić szczególną uwagę? Dowiesz się z poniższego artykułu!

Wielkość gospodarstwa i parametry techniczne

Wszystkie kombajny posiadają liczne zalety i bez wątpienia znacznie ułatwiają oraz usprawniają zbiory zboża. Jednak poszczególne rodzaje maszyn ze względu na swoje parametry będą radziły sobie lepiej lub gorzej w konkretnych warunkach. Dlatego kluczową kwestią podczas kupna kombajnu jest wielkość oraz topografia pól uprawnych, gdzie kombajn zbożowy ma być wykorzystany.

Aby znaleźć odpowiedź na pytanie, jakiego sprzętu potrzebujesz do swojego gospodarstwa, koniecznie zwróć uwagę na wydajność maszyny. Parametr ten wyrażany jest w hektarach na godzinę i wskazuje, ile zboża kombajn może zebrać właśnie w godzinę. Wpływ na to ma m.in. moc silnika i szerokość robocza zespołu żniwnego, czyli heder. Im większa powierzchnia pól, tym większa wydajność kombajnu. Trzeba jednak pamiętać, że duże znaczenie ma także ukształtowanie terenu – pagórkowate pola są trudniejsze w eksploatacji.

Rodzaje kombajnów zbożowych

W ofercie firm specjalizujących się w sprzedaży kombajnów i innych maszyn rolniczych, takich jak np. Agromarket, znajdziesz nie tylko wiele rodzajów kombajnów, ale też propozycje różnych marek. Najbardziej podstawowy podział kombajnów dotyczy konstrukcji oraz sposobu ich działania – są to kombajny rotorowe i tradycyjne. Różnią się od siebie przede wszystkim miejscem, gdzie zamontowany jest bęben młócący. W przypadku kombajnu o konstrukcji rotorowej omłot oraz oddzielanie ziaren ze słomy zachodzą na dwóch wzdłużnych rotorach. Natomiast w kombajnie o konstrukcji tradycyjnej bębny ustawione są poprzecznie. Jeśli chodzi o samo ścinanie oraz podawanie zboża, w obu rodzajach maszyny odbywa się to podobnie.

Istotną różnicą jest także sposób, w jaki odbywa się młócenie oraz separacja ziarna. W kombajnie tradycyjnym cały proces jest bardzo dynamiczny, z kolei w rotorowym mniej dynamiczny i łagodniejszy dla ziarna.

Największą zaletą konstrukcji rotorowych jest możliwość zastosowania ich również do zbiorów innych roślin, np. kukurydzy czy trawy. Są też bardzo wydajne, a jednocześnie ekonomiczne w użytkowaniu. Tymczasem kombajny tradycyjne to dobre rozwiązanie do terenów o nieregularnych kształtach lub wymagających sporego manewrowania oraz do trudnych żniw.

Opracowanie:

Agromarket Jaryszki Oddział Żninie

Żnin , Gnieźnieńska 3

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas