Materiał Partnera Limousine – najpopularniejsze bydło mięsne

Limousine – najpopularniejsze bydło mięsne

Limousine to zdecydowane najbardziej powszechna rasa bydła mięsnego, która hodowana jest na całym świecie. W naszym kraju użytkowana jest w czystości rasy, jako bydło opasowe i jako komponent krzyżowań z bydłem mlecznym, co skutkuje udoskonaleniem się cech mięsnych potomstwa. Skąd wywodzi się bydło rasy Limousine? Jakie są jego cechy charakterystyczne?

Pochodzenie krów Limousine

Rasa Limousine wywodzi się z Francji, gdzie hodowana była na terenach górzystych o słabej jakościowo i kwaśnej glebie. Na początku osobniki traktowano jako bydło pociągowe, dopiero w późniejszym okresie rozpoczęto hodowlę tej rasy w celach mięsnych. Wzmianki o niej po raz pierwszy pojawiły się w dokumentach z końca XVIII wieku. W tamtych czasach bydło należało do ras małego kalibru - waga pojedynczego przedstawiciela Limousine mieściła się w granicach 300 kg, natomiast w kłębie osiągał on 150 cm.

Obecnie jednak osobniki należące do tej rasy klasyfikowane są jako kaliber średni. Jak informuje przedstawiciel z przedsiębiorstwa BIS – krowy  uzyskują od 650 do 850kg masy ciała i 135 cm w kłębie, buhaje zaś cechują się wagą około 1200 kg i osiągają 145 cm wysokości. Jak widać, poczyniono wiele kroków, by zdecydowanie zwiększyć masę ciała bydła rasy Limousine i tym samym sprawić, by była ona bardziej wydajna. Sierść zwierząt jest krótka, gładka i posiada barwę od ciemnej wiśni do bułanego. Jaśniejsze elementy występują na głowie, w okolicy śluzawicy, na brzuchu i w okolicach oczu.

Wydajność mięsna

Bydło rasy Limousine wyróżnia się szybkim tempem wzrostu i bardzo dobrą wydajnością rzeźną. Dorosłe osobniki nie są mocno otłuszczone, a stosunek tłuszczu do mięśni można określić jako bardzo dobry. Mięso tej rasy posiada doskonałe walory smakowe, jest niezwykle soczyste i marmurkowe. Młode buhajki opasowe osiągają dzienny przyrost masy ciała w granicach 1100 do 1300 g. U osobników 3-4 miesięcznych bez problemów można uzyskać wagę około 170 kg. Cechą charakterystyczną rasy Limousine jest przerost mięśni zadu , co zwiększa zawartość mięsa w tuszy. Oceniając tusze buhajów w systemie EUROP, klasyfikowane są one zwykle jako kategoria E, czyli najlepsza.

Rozpłód

Limousin to rasa średnio-wcześnie dojrzewająca. Pierwsze wycielenie ma miejsce w 30-36 miesiącu życia jałówki. Żywotność krowy rasy francuskiej wynosi średnio 8-11 lat i w tym czasie jest ona w stanie wychować około 6 cieląt. Rasa ta cechuje się dużą płodnością – na 100 pokrytych samic uzyskuje się 93 cielęta. Warto podkreślić, że porody przebiegają raczej bezproblemowo, nie ma więc konieczności nadzorowania tego procesu. Samice są opiekuńcze wobec potomstwa, choć mogą zachowywać się agresywnie, kiedy np. weterynarz będzie chciał zbadać młode. Krowy te uchodzą bowiem za dość temperamentne w nieznanych im sytuacjach.

Opracowanie:

Podziel się