Artykuł sponsorowany Najczęściej występujące choroby bydła mlecznego

Najczęściej występujące choroby bydła mlecznego

Niezależnie od rasy bydła mlecznego choroby mogą dotknąć każde gospodarstwo. Istotnymi elementami wpływającymi na zdrowie zwierząt są oczywiście geny, sposób hodowli czy samo odżywianie. Jednak nawet właściciele dbający pod każdym względem o zwierzęta nie mogą mieć pewności, że ich stado nie zostanie dotknięte chorobą. Sprawdź, jakie są najczęstsze choroby bydła mlecznego.

 

Jak wygląda świadomość w zakresie chorób bydła mlecznego?

 

Niezależnie od wielkości hodowli czy samego doświadczenia hodowcy, bardzo często dochodzi do sytuacji, w której właściciele nie są w stanie rozpoznać pierwszych symptomów choroby dotykającej zwierząt. Specjaliści, którzy zajmują się tą tematyką, jak POLSKIE STOWARZYSZENIE DS. MASTITIS, podkreślają jednak, że odpowiednie zaznajomienie się z rodzajami chorób bydła oraz ich objawami zdecydowanie podnosi świadomość w tym zakresie. W ten sposób zwiększa to również szansę na wcześniejsze rozpoznanie problemu i podjęcie właściwych działań, zanim choroba zainfekuje całe stado.

 

Najczęstsze choroby bydła mlecznego – przyczyny i ich objawy

 

Choroby bydła mlecznego najczęściej mają podłoże metaboliczne. Dla hodowców oznacza to bardzo duże straty ekonomiczne. W ich wyniku krowy pobierają znacznie mniej paszy, a to odbija się na wydajności mlecznej. Jedną z najczęściej pojawiających się chorób metabolicznych jest ketoza. Wynika ona z nieprawidłowego żywienia zwierząt, a dodatkowo dotyka osobniki będące w najwyższym momencie mleczności.

  • Bydło, które aktualnie znajduje się w okresie udojowym, powinno dostawać wysoce energetyczną paszę.
  • Osobniki, które ten czas mają za sobą, powinny otrzymywać znacznie mniej energetyczne pożywienie.

 

Innym często spotykanym schorzeniem u krów mlecznych jest kwasica żwacza. Choroba ta, podobnie jak ketoza znacząco wpływa na kondycję zwierząt oraz ich wydajność. Bydło mleczne w okresie laktacji wymaga sporych ilości paszy energetycznej. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku łatwo przyswajalne i fermentujące węglowodany. Hodowcy muszą jednak pamiętać, że tego typu pasze wpływają w dużym stopniu na pH żwacza i brak kontroli podczas ich podawania może spowodować kwasicę. Krowy dotknięte tą chorobą wykazują zauważalną zmniejszoną pobieralność paszy, co ma bezpośredni wpływ na spadek produkcji mleka, a tym samym straty przedsiębiorstwa. U niektórych zwierząt może pojawić się również biegunka. W momencie, kiedy leczenie nie zostanie wprowadzone dość szybko, to postępująca choroba może prowadzić do spadku koordynacji zwierzęcia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas