Materiał Partnera Hodowla kurczaków – od czego zacząć?

Hodowla kurczaków – od czego zacząć?

Przed podjęciem decyzji o hodowli kurczaków warto rozważyć kilka kluczowych kwestii, które będą miały zasadniczy wpływ na dalsze losy hodowli. Sprawdźmy, od czego zacząć przygotowania do hodowli kurcząt i jakie decyzje podjąć, aby  pisklęta były zdrowe i „czyste”.

Przygotowanie do hodowli – podstawowe problemy

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest ustalenie, czy dysponujemy odpowiednią ilością miejsca na hodowlę piskląt i wystarczającą liczbą pomieszczeń, aby móc je bezpiecznie hodować. Każdy hodowca wie, że nie można mieszać młodych kurcząt z dorosłymi ptakami. Po pierwsze, pisklęta są bardziej narażone na choroby, a uzyskanie docelowej odporności wymaga czasu. Po drugie, mniejsze ptaki mogą prześladowane przez dorosłe osobniki, dlatego więc należy im zapewnić oddzielne zakwaterowanie.

Wybór kurczaków hodowlanych

Genetycznie cechy rodziców zostaną przekazane potomstwu, dlatego warto zadbać o wysoką jakość hodowli. Niestety, wiele „czystych” ras zostało osłabionych przez kiepską hodowlę i niekiedy istnieją ogromne różnice w obrębie tej samej rasy. Przykładowo, ptaki ze skrzywionymi nogami lub skrzywionymi ogonami nie powinny być wykorzystywane do rozrodu, ponieważ te problemy zostaną przekazane potomstwu. Z tego względu warto kupować kurczaki z renomowanych zakładów wylęgu, takich jak Zakład Judyty Ceruz-Łągwy.

Jak poznać zdrowego pisklaka?

Kurczaki hodowlane należy selekcjonować pod kątem stanu zdrowia. Wstępna ocena wizualna może dużo powiedzieć. Ptaki powinny mięć puszysty, nie sklejony puch, zdrowe nogi i dziób, być ruchliwe.

Zdrowa dieta kurcząt

Zdrowa dieta jest niezbędna zarówno dla zachowania dobrego zdrowia, wzrostu i jak i uzyskania oczekiwanych efektów hodowli. Zalecana jest zbilansowana dieta ,obejmująca ciągły dostęp do odpowiednio dostosowanej, dla każdego rodzaju drobiu, mieszanki (paszy) pełnoporcjowej. Takie mieszanki zawierają odpowiednią ilość białka i węglowodanów, wszystkie minerały i pierwiastki śladowe w odpowiednich proporcjach potrzebnych do  hodowli zdrowych piskląt.

ŻYCZYMY SAMYCH SUKCESÓW!!!!!!!!!!!!!!!!!

Opracowanie:

Zakład Wylęgu Drobiu Judyta Ceruz-Łągwa

Słupsk , Przemysłowa 12

  • tel. 59 842 50 46

Podziel się