Artykuł sponsorowany Jakie mieszanki poplonów wybrać pod określony płodozmian?

Jakie mieszanki poplonów wybrać pod określony płodozmian?

Poplonami lub międzyplonami nazywane są rośliny, które uprawia się między dwoma plonami głównymi. Powstały w ten sposób materiał roślinny wykorzystywany jest do produkcji pasz objętościowych lub na przyoranie jako nawóz zielony. Uprawa poplonu jest niezwykle ważna dla zachowania różnorodności biologicznej gleby, zachowania jej żyzności oraz utrzymania w niej składników mineralnych ze szczególnym uwzględnieniem azotu.

Zastosowanie mieszanek poplonów

Wybór odpowiedniej mieszanki poplonów uzależniony jest od parametrów danego stanowiska, a także obiegu materiałów w agrosystemie. Jakie można wyróżnić rodzaje mieszanek poplonów?

Mieszanki konserwujące – rodzaj mieszanki wykorzystywanej do ochrony wód gruntowych oraz zabezpieczenia składników odżywczych przed wypłukiwaniem. Ze względu na te właściwości nie zwierają one roślin bobowatych i krzyżowych. Świetnie sprawdzają się jako międzyplon przed rzepakiem oraz strączkowymi na nasiona.

Mieszanki ułatwiające ukorzenianie – mieszanki zawierające głęboko korzeniące gatunki roślin. Dzięki temu możliwa jest uprawa bezpłużna. Mieszanki tego rodzaju zapewniają świetne warunki rozwojowe dla buraków cukrowych, ale także innych roślin jarych. Wykorzystywana jest też w płodozmianie rzepakowo-buraczanym.

Mieszanki allelopatyczne – świetnym przykładem tego rodzaju są mieszanki naturalnie redukujące nicienie (Heterodera schachtii, Trichodorus, Meloidogyne). Przyczynia się do tego obecność w mieszance odmian rzodkwi oleistej i owsa szorstkiego. Natomiast rośliny, takie jak wyka jara i koniczyna aleksandryjska, wiążą w glebie azot, zwiększając jej żyzność. Jest to mieszanka idealnie dostosowana do produkcji ziemniaków i buraków cukrowych. Jej produkcją oraz dystrybucją zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak DSV Polska.

Mieszanki zimotrwałe – rodzaj mieszanek roślin, które często są wykorzystane do płodozmianów z kukurydzą. Wykorzystane gatunki, dzięki głębokiemu ukorzenieniu tworzą tunele korzeniowe wykorzystywane następnie przez plon główny. Jednocześnie przyczyniają się do zwiększenia stabilności wodnej w glebie oraz ułatwiają rozwój grzybów mikoryzowych, które są niezwykle ważne w rozwoju kukurydzy. Mieszanki te zabezpieczają również glebę przed erozją w okresie zimowym.

Mieszanki zwiększające bioróżnorodność – niezwykle uniwersalny rodzaj mieszanek, który działa na wielu płaszczyznach. Gatunki o głębokim ukorzenieniu tworzą idealne środowisko dla rozwoju plonu głównego. Jednocześnie powstają świetne warunki do uprawy redlinowej i zminimalizowany zostaje stopień erozji przy redlinach. Wykorzystanie łubinu gorzkiego redukuje występowanie porażenie wirusem TRV, natomiast wyka jara dobrze wpływa na rozwój użytecznych bakterii glebowych. Mieszanki tego typu świetnie sprawdzają się w płodozmianie ziemniaczanym, ale także w uprawach specjalnych np. truskawek.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas