Artykuł sponsorowany Dlaczego kochamy aksamitki?

Dlaczego kochamy aksamitki?

Aksamitki w niektórych regionach Polski są nazywane również turkami, choć nie wynika to z ich pochodzenia. W centrach ogrodniczych można znaleźć dziesiątki odmian, które różnią się od siebie wielkością oraz odcieniem. Skąd przywędrowały do nas te niesamowite kwiatki, jakie jest ich główne zastosowanie i w jaki sposób uprawiać, aby pięknie zakwitły? 

Skąd pochodzą aksamitki?  

Aksamitki występują w wielu regionach świata i dobrze czują się zarówno w klimacie tropikalnym, jak i umiarkowanym. W środowisku naturalnym ich największą ilość można znaleźć w Ameryce (szczególnie na terenie Meksyku) oraz Afryce. W obrębie rodzaju można wyróżnić aż 53 gatunki o zweryfikowanych nazwach. Oprócz tego istnieją również setki odmian, które nie zostały jeszcze sklasyfikowane w odpowiedni sposób. Aksamitki są zatem dość popularną rośliną, która unika tylko chłodniejszego i bardzo suchego klimatu. 

Zastosowanie aksamitek  

Kwiaty te mają szerokie zastosowanie, o którym wiele osób może nawet nie wiedzieć. Zwykle uważa się je wyłącznie za ozdobę ogródków, jednak w wielu kulturach roślina ta została wprowadzona do kuchni oraz naturalnej apteczki.  

Zastosowanie aksamitek: 

  • Roślina ozdobna – jest to główne zastosowanie aksamitek, można sadzić je w donicach oraz na rabatach.  
  • Roślina lecznicza – stosowana do wyrobu lekarstw na przeziębienie oraz problemy z układem pokarmowym.  
  • Roślina alleopatyczna – ogranicza pojawianie się chwastów, a jej charakterystyczny zapach odstrasza bytujące w glebie szkodniki.  
  • Roślina kulinarna – kwiaty mogą być dodawane do sałatek lub jako ozdoba talerzy.  

Szeroki wybór nasion aksamitek dla sklepów oraz producentów kwiatów oferuje między innymi firma Selecta, której siedziba znajduje się w Robakowie koło Poznania. Przedsiębiorstwo od ponad 20 lat zajmuje się produkcją materiału siewnego.  

Uprawa aksamitek 

Uprawa aksamitek nie jest trudna, gdyż dobrze czują się nawet w słabszych glebach. Należy wysiać je lub zasadzić w pełnym nasłonecznieniu i regularnie nawadniać w okresach suszy. Aksamitki są wrażliwe na przymrozki, dlatego najlepiej kupić już rozwinięte sadzonki i posadzić w maju, po ustąpieniu ujemnych temperatur. W przypadku samodzielnego amatorskiego siania, kwiaty nie zawsze mogą być tak atrakcyjne, jak byśmy tego chcieli. Zwłaszcza wtedy, kiedy materiał siewny jest marnej jakości. Podczas kupowania sadzonek należy zwrócić uwagę na odmiany, gdyż mogą być bardzo zróżnicowane pod kątem wysokości rośliny oraz wielkości kwiatów. Najpopularniejsze i najczęściej spotykane są aksamitki wąskolistne, rozpierzchłe oraz wzniesione.  

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas