Artykuł sponsorowany Tendencje produkcji zbóż w Polsce!

Tendencje produkcji zbóż w Polsce!

Kierunki produkcji zbóż w Polsce wyznaczane są przez wiele różnych wyznaczników. Mogą one zależeć od zmian klimatycznych, nowych trendów w branży spożywczej, czy też hodowlanej zwierząt do opasu. Warto przy tym wiedzieć, że cały rynek kształtują również w dużym mierze przedsiębiorstwa produkcyjne materiału siewnego, a także jego dystrybutorzy. Dowiedz się, które zboża najchętniej uprawiane są obecnie przez gospodarstwa rolne!

Na co przeznaczane są uprawiane w Polsce zboża?

Na kierunki produkcji zbóż w Polsce ma wpływ, jak wspomniano wiele czynników. Jednym z największych z nich jest jednak przejście naszego kraju na nowoczesny system gospodarki rynkowej, co doprowadziło do znacznych przemian ekonomicznych. Zboża przestały być produkowane głównie dla przemysłu spożywczego, ale także dla sektora produkcji zwierzęcej, czy też na innego rodzaju cele przemysłowe. Obecnie około 61% zbóż przeznaczonych jest na spasanie trzody chlewnej i bydła. Około 18% jest przekazywanych do działań produkcji pożywienia. Dla różnych działań przemysłowych – np. farmaceutycznych – zapotrzebowania na zboża to około 11% całej ich produkcji. Straty i ubytki są szacowane na 5%, a przeznaczenie zbóż na wysiew to dzisiaj około 6%. Warto przy tym zauważyć, że właśnie od tych 6%, zależy jak będą kształtowały się dalsze tendencje produkcji rolniczej. Osoby, które nie zajmują się rolnictwem powinni bowiem wiedzieć, że dzisiaj to przedsiębiorstwa nasienne, są dla rolników dostawcą nowoczesnych zasobów. Są nimi oczywiście wysokiej jakości materiały siewne. Najlepiej zaś je kupować od sprawdzonych producentów i dystrybutorów takich, jak m.in. Rolnas Sp. z o.o. z Bydgoszczy.

Udział gatunków zbóż w strukturze zasiewów w Polsce

Według danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego, udział gatunków zbóż w strukturze zasiewów w Polsce, uległ znacznemu przekształceniu. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, nastąpiło znaczne rozszerzenie upraw pszenicy i pszenżyta, a zmalała produkcja żyta oraz owca. Jęczmień i mieszanki zbożowe charakteryzują się od dawna bardzo podobną ogólną powierzchnią zasiewów w każdym roku. Najpopularniejsze zboża w Polsce, które zostały powyżej wymienione (tj. pszenica, żyto, pszenżyto, owies, jęczmień, mieszanki zbożowe) stanowią razem 70% zbóż, z czego największy udział procentowy ma pszenica – aż 22% – a najmniejszy owies – produkcja na poziomie 4%!

Warto wiedzieć: W Polsce w ostatnich latach zmalała liczba gospodarstw rolnych zajmujących się uprawnianiem zbóż, nie wpłynęło to jednak na zmniejszenie się ogólnej krajowej powierzchni zasiewów, a wręcz przeciwnie! Znacznie się ona zwiększyła.

Opracowanie:

Rolnas sp. z o.o.

Bydgoszcz , Powstańców Warszawy 6f

  • tel. 52 376 98 10

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas