Artykuł sponsorowany Jakie czynności poprzedzają zakładanie trawnika ogrodowego?

Jakie czynności poprzedzają zakładanie trawnika ogrodowego?

Trawnik ogrodowy powinien być wizytówką każdej posesji. Służy jako miejsce wypoczynku i zabaw. Aby móc cieszyć się bujną zielenią, musimy wpierw zakasać rękawy i odpowiednio przygotować teren. W zakładaniu trawnika wyróżnia się kilka etapów, a każdy z nich wymaga dużej staranności. Zobacz, jak powinien wyglądać wstępny przebieg prac nad wymarzoną zieloną oazą.

Jak wybrać miejsce na trawnik?

Gdy już zdecydowaliśmy się na założenie trawnika i mamy w sobie wystarczająco dużo determinacji, musimy dokładnie rozejrzeć się po podwórku. Czego należy szukać? Jako że trawa powinna mieć odpowiednie warunki do wzrostu, odnaleźć trzeba obszar właściwie nasłoneczniony. Mały cień nie jest przeszkodą, o ile pojawia się w danym miejscu przez kilka godzin dziennie. Zakładanie trawników ogrodowych w lokalizacjach silnie zacienionych nie jest najlepszym pomysłem i przypomina raczej syzyfową pracę. W takim miejscu lepiej posadzić rośliny okrywkowe bądź zdecydować się na żwirową nawierzchnię.

Jak odpowiednio przygotować glebę?

Podłoże pod nowo zakładany trawnik należy przygotować co najmniej na dwa tygodnie przed siewem. Trzeba je porządnie przekopać i oczyścić. Głębokość 35 cm jest w zupełności wystarczająca. Dzięki tym zabiegom usuniemy wszystkie resztki gruzu, kamieni bądź szkła. Jeśli ziemia jest już przekopana, w łatwy sposób wyeliminujemy z niej chwasty – skrzyp, babkę czy mniszka. W przypadku wystąpienia perzu raczej musimy sięgnąć już po środki chemiczne. Warto pamiętać, aby traktować je jako ostateczność. Herbicydy bowiem niszczą wszystko na powierzchni gleby. Po użyciu oprysków zaleca się, aby odczekać co najmniej miesiąc nim rozpoczniemy siew trawy. Często się zdarza, że na obszarach, gdzie dopiero niedawno zakończyły się prace budowlane, w glebie występuje tzw. martwica. Nie ma co jednak wtedy załamywać rąk. Aby użyźnić taki teren, stosuje się substancje organiczne, na czele z torfem ogrodniczym i humusem.

Jak ocenić jakość podłoża przed założeniem trawnika?

Kolejną czynnością, jaka powinna poprzedzać zakładanie trawników, jest zbadanie zakwaszenia gleby. Kwasowość podłoża można ustalić samodzielnie dzięki pehametrowi, który to możemy zakupić już za kilkanaście złotych. Pomiar nie należy do skomplikowanych. Polega bowiem na włożeniu papierowego paska do wilgotnej ziemi. Na podstawie jego zabarwienia ocenia się przybliżoną wartość pH gleby.

Uważa się, że trawa ma najlepsze warunki rozwojowe na ziemi lekko kwaśnej, w przedziale 5,5 do 6,5 pH. Jeśli odczyn znajduje się poniżej tego minimum, konieczne jest wapnowanie. Zabieg ten trzeba wykonać w odpowiednim terminie i wymaga wiedzy. Dlatego też warto zwrócić się o fachową pomoc. Takową zapewnia Szkółka Roślin Ozdobnych Przemysław Dąbrówka zlokalizowana w Radomsku. Co zaś robić w przypadku, gdy pH gleby przekracza 6,5? W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się nawozy zakwaszające jak chociażby siarczan amonu. Składniki należy wymieszać z ziemią na głębokość 5-8 cm, po czym całą powierzchnię musimy wyrównać i ubić.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas