Artykuł sponsorowany Czym są parki kieszonkowe i czy warto je zakładać?

Czym są parki kieszonkowe i czy warto je zakładać?

Urozmaicenie terenów zabudowanych odbywa się między innymi poprzez tworzenie terenów zieleni miejskiej. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się miniparki, inaczej nazywane parkami kieszonkowymi. Te niewielkie tereny tworzone na niezagospodarowanych placach lub w otoczeniu instalacji artystycznych sprzyjają integracji mieszkańców oraz umożliwiają kontakt z naturą w ścisłym centrum miasta.

Charakterystyka parków kieszonkowych

Stanowią coraz bardziej popularny pomysł na urozmaicenie ściśle zabudowanych terenów miejskich. To niewielkie place zaaranżowane na wzór parku. Są one publicznie dostępne, a ich powierzchnia nie przekracza z reguły 5000 m2. Bardzo często tego typu inwestycję są realizowane z tak zwanego budżetu obywatelskiego, czyli w oparciu o demokratyczną decyzję mieszkańców danego terenu. Parki kieszonkowe są tworzone przez władze miejskie na niewielkich gruntach, mających nieregularny kształt, pomiędzy budynkami. Ma to na celu zwiększenie terenów zieleni miejskiej, a także stworzenie miejsca na odpoczynek w ścisłym centrum miasta. Bardzo często stanowią one także część zabudowy deweloperskiej. Są one wyposażone w małą architekturę, służącą do aktywności fizycznej lub relaksu. Decydując się na budowę miniparku, rośliny warto zakupić w sprawdzonych hodowlach, na przykład w szkółce roślin ozdobnych Dąbrówka, która mieści się w Brudzicach.

Istota zieleni miejskiej

Tereny zielone znajdujące się w miastach mają ogromne znaczenie nie tylko dla mieszkańców, ale również utrzymania równowagi przyrodniczej. Jednym z rodzajów tego typu architektury są właśnie parki. Mają one wymiar estetyczny w zagospodarowaniu przestrzeni publicznej. Są one miejscem służącym rekreacji, ale także integracji mieszkańców. Dzięki nim można uprawiać sporty, spokojnie spacerować, jak również bawić się z dziećmi. Parki to przestrzeń, w których często odbywają się niewielkie wydarzenie kulturalne lub edukacyjne. Do ich podstawowych funkcji można zaliczyć: ekologiczne oraz zdrowotne. Obecność różnego rodzaju drzew oraz krzewów liściastych mają właściwości ochronne dla mieszkańców. Osłaniają one przestrzeń od dymu, kurzu oraz silnego wiatru. Ponadto gęsto zasadzona i dostatecznie wilgotna roślinność hamuje rozprzestrzenianie się ognia na pozostałe tereny. Nie można nie wspomnieć także o korzystnym wpływie na mikroklimat miasta, a także niebagatelną rolę w oczyszczaniu powietrza, co w przestrzeniach zurbanizowanych ma szczególne znaczenie. Ponadto atrakcyjne i wzorowo utrzymywane parki podnoszą wartości nieruchomości znajdujących się w ich pobliżu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas