Materiał Partnera Jaką kurę kupić - czym się kierować wybierając nioskę?

Jaką kurę kupić - czym się kierować wybierając nioskę?

Jeżeli marzy nam się jajecznica z własnych jajek na śniadanie, a więc zależy nam na posiadaniu własnych kur, które sami doglądamy i wiemy, co jedzą oraz w jakich żyją warunkach możemy zdecydować się na kupno kury u hodowcy kur niosek. Sprzedaż kur to oprócz sprzedaży jajek, podstawowa działalność hodowców. Czym należy się kierować i jak wybierać kurę nioskę? Zapraszamy do artykułu.

Sprzedaż kur niosek

Na początek najlepiej zdecydować się na kurę nioskę, którą możemy zakupić u hodowcy kur. Warto pamiętać, że średnio kura niesie jedno jajko na około 1,5 dnia. Sprzedawcy oferują odchowane nioski, warto jednak zainwestować w młodą i jeszcze niewyeksploatowaną, którą rozpoznajemy po małym grzebieniu. Kury zaczynają nieść koło 20-stego tygodnia, a przestają około 1, 5 roku. Kury żywią się kaszą, owsem, pszenicą, zieloną trawą. Warto kupować kurę u zaufanego hodowcy, z fermy drobiowej, gdzie możemy się dowiedzieć wyczerpujących informacji na temat żywienia nioski i jej chowu, a sprzedaż drobiu odbywa się na przejrzystych zasadach.

Ile kosztuje kura?

To pytanie dość skomplikowane. Teoretycznie młoda jest droższa, a odchowana nioska ciut tańsza. Tak naprawdę jednak trzeba zdać sobie sprawę z kosztów chowu kury nioski, do którego zalicza się budowa odpowiedniego kurnika (wentylowanego, z grzędami, podgrzewanego i bez dziur) zgodnego z obowiązującymi normami. Warto także zadbać o ogrodzenie, żeby podchodzące do domostw lisy, czy nawet psy, jej nie porwały. Warto również pamiętać, że jako hodowcę kur (mimo, że bardzo małego) obowiązują nas pewne normy, a mianowicie często zgoda na prowadzenie własnej hodowli, budowę kurnika. Warto zapytać w urzędzie gminy lub miasta. Dodatkowo, warto także udać się z pytaniem do sąsiada - czy na pewno nie będzie mu to przeszkadzało. Wszystko musi się zgadzać – dostęp do wody, sprawne usuwanie zanieczyszczeń.

Bez wątpienia koszty związane z kupnem czy chowem kur są wynagradzane jajkami ze znanego pochodzenia, gdyż sami wiemy, jak o kury dbaliśmy i co dawaliśmy im jeść. Obecnie, coraz popularniejsza staje się „moda” na życie blisko natury, toteż posiadanie kur może być początkiem życia w zgodzie z naturą.

Podziel się