Materiał Partnera Najpopularniejsze rasy kur – poznaj je!

Najpopularniejsze rasy kur – poznaj je!

W naszym kraju hoduje się drób głównie w celu pozyskiwania jaj i mięsa. Najpopularniejszym gatunkiem drobiu są kury, które są hodowane zarówno w dużych gospodarstwach, jak i również w przydomowych hodowlach. Chowanie kur jest dość powszechne, co wynika z tego, że nie mają one zbyt dużych wymagań żywieniowych oraz bytowych, a poza tym mają dobrą wydajność nieśną. Jakie są trzy najpopularniejsze rasy kur? Dowiedz się!

Leghorn

Jedną z najpopularniejszych ras kur jest Leghorn. Mają one białe upierzenie, które mocno przylega do ciała. Są do tego dość duże, ponieważ kura waży około 2 kilogramów, natomiast kogut prawie 3! Mają dziób w kolorze rogu oraz duże oczy o pomarańczowej tęczówce. Na ich głowie możemy dostrzec jasnoczerwony grzebień pojedynczy, który ma kilka ząbków. 

Rasa Leghorn jest ceniona między innym za znakomitą nieśność, która wynosi nawet 300 jaj w ciągu roku o masie 65 g! Aby jednak uzyskiwać tak dobre rezultaty, trzeba dbać o dietę niosek. Każdy hodowca powinien dostarczać im dużo białka, węglowodanów i tłuszczy, dzięki którym mogą się prawidłowo rozwijać. 

Rosa

Kolejną, równie popularną rasą kur, jest Rosa. Istnieje aż pięć odmian tego gatunku, ale warto wiedzieć, że najwyżej ceni się rosa 1 i rosa 5, co wynika z tego, że kurczęta, które się z nich wywodzą, są autoseksingowe. Ważą one mniej-więcej 2,5 kg, a koguty nieco więcej, bo nawet 4 kilogramy! Mają różne barwy skoków, dziobów, oczu, upierzenia – wszystko tutaj jest zależne od odmiany. W ciągu roku znoszą około 280 jaj, które ważą od 55 do 60 g oraz mają brązowe skorupy. 

Messa

Inną rasą są kury Messa, które są połączeniem koguta Rhode Island Red i kury Rhode Island Red x Leghorn. Koguty ważą około 3,3 kilograma, natomiast kurki zaledwie 1,6 kilograma. Mogą mieć również różne kolory upierzenia – czerwone, czarne lub niejednolite. Mają one duże grzebienie wraz z siedmioma ząbkami. W ciągu roku są w stanie znieść ponad 290 jaj o kremowo-białych skorupkach, których masa wynosi około 65 g. 

Poszukując kury odchowane na sprzedaż, warto zainteresować się ofertą renomowanych farm drobiu. Jedną z nich jest Ferm-Drob, która znajduje się na terenie Bolesławca, w województwie dolnośląskim. Oferuje wspomniane powyżej rasy, a ponadto ma ponad 30-letnie doświadczenie!

Na koniec warto wspomnieć, że istnieje znacznie więcej ras kur. Co więcej, ich średnia długość w przydomowych gospodarstwach to nawet 10 lat. Jeśli natomiast chodzi o hodowlę przemysłową, to jest to zaledwie 1,5 roku. 

Podziel się