Materiał Partnera Jak wybrać odpowiedni opryskiwacz?

Jak wybrać odpowiedni opryskiwacz?

Każda osoba posiadająca swój domowy ogród lub zajmująca się uprawą na większą skalę wie, że dobry opryskiwacz jest niezmiernie przydatny i może zdziałać cuda. Można go wykorzystać do zraszania kwiatów, jak również rozsiewania nawozów lub środków do ochrony roślin. Na rynku możemy znaleźć szeroki wybór opryskiwaczy — który zatem najlepiej sprawdzi się u nas? Sprawdźcie sami.

Kryteria wyboru opryskiwacza

Podstawą do podjęcia decyzji o wyborze odpowiedniego opryskiwacza powinna być dla nas wielkość posiadanej działki lub ogrodu. Jak można łatwo się domyślić, niewielki ogródek na tarasie będzie miał inne potrzeby, niż duża działka pod masową uprawę. Dlatego warto na początku odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będziemy wykorzystywać zakupione urządzenie. Zamierzamy wyłącznie zraszać nim kwiaty, czy może wykorzystywać je również do nawożenia, czy rozpylania środków ochronnych. Kiedy jasno sprecyzujemy nasze oczekiwania i plany, decyzja będzie łatwiejsza do podjęcia.

 


Opryskiwacze ogrodowe na domowe potrzeby

Jeśli jesteśmy posiadaczami wyłącznie niewielkiego ogródku na tarasie czy balkonie, wystarczy nam mały, ręczny opryskiwacz pulsacyjny. Jednak jego używanie wymaga dużej pracy, dlatego nie sprawdzi się on na dużym terenie. W sytuacji, gdy uprawiamy rośliny na nieco większej powierzchni, na przykład przed domem, warto pomyśleć już o wygodniejszym rozwiązaniu, czyli opryskiwaczu ciśnieniowym. “Z doświadczenia wiemy, że zdecydowanie lepiej sprawdzają się opryskiwacze z dyszą wykonaną z mosiądzu. Są trwalsze i posłużą przez dłuższy czas.” - radzi specjalista z Agri-Atest, zaufanej firmy z branży maszyn rolnych.

Opryskiwacze do dużych powierzchni

W sytuacji, gdy posiadamy większą działkę uprawną, ręczne opryskiwacze ogrodowe nie będą spełniały swojego zadania. Wtedy warto zainwestować w bardziej specjalistyczny sprzęt. Doskonały rozwiązaniem może być opryskiwacz ciśnieniowy wózkowy lub prawdziwy hit do zadań specjalnych, czyli opryskiwacz samobieżny. Mimo że cena tych urządzeń może być wyższa, to komfort pracy oraz czas jej wykonania będzie zdecydowanie na wyższym poziomie. Pamiętajmy, że jeśli nie umiemy podjąć decyzji samodzielnie, zawsze można zapytać o radę specjalisty z firmy zajmującej się dystrybucją maszyn rolnych.

 Reasumując, odpowiedni opryskiwacz może zdecydowanie ułatwić nam pracę nad pielęgnacją naszego ogrodu. Na rynku jest dostępnych wiele modeli, które sprawdzą się w różnych warunkach. Podstawowym kryterium przy wyborze najlepszego urządzenia powinna być wielkość posiadanej działki oraz planowany zakres wykorzystania opryskiwacza. Ostateczna decyzja zawsze pozostaje po naszej stronie. A w razie wątpliwości możemy zasięgnąć po radę specjalistów.

Opracowanie:

Agri-Atest Kamil Sobótka

Góry 12

  • tel. 695 815 220

Podziel się