Artykuł sponsorowany Jak rozpoznać wysokiej klasy miód?

Jak rozpoznać wysokiej klasy miód?

Miód to wyrób, który słynie z wielu właściwości i szerokiego zastosowania. Dodajemy go do herbat i soków, ciast, różnego rodzaju potraw w tym pieczeni, a także znaleźć go można w szamponach naturalnych, lekach i syropach. Miód nie tylko pięknie wygląda i ładnie pachnie, ale też świetnie wpływa na organizm człowieka. Zawiera bowiem ponad 300 mikro i makroelementów, wśród których znajdziemy związki polifenolowe, kwasy organiczne, węglowodany, witaminy, kwas foliowy oraz białka. Oczywiście pod warunkiem, iż trafiliśmy na miód wysokiej klasy.

Miód tylko z polskich pasiek

Polski rynek pszczelarski zalany jest niestety niskiej jakości miodami pochodzącymi z importu, które często kupowane są przez producentów i mieszane z domieszką polskich wyrobów. Takie miody tworzone są w procesach rozlewania oraz tzw. standaryzacji, czyli łączenia ze sobą różnych gatunków produktów miodnych. W ich składzie znajdują się zatem często przerobione pyłki obcych roślin, które mogą wywołać alergie. Sam proces standaryzacji obniża zaś znacznie całą klasę miodu. Lepiej zatem nie kupować szkiełek z pięknymi wieczkami i etykietami, które można znaleźć w hipermarketach. Są to często miody sztuczne, pochodzenia azjatyckiego, a ich produkcja odbywa się w wielkich halach i w zautomatyzowanych procesach.

Inaczej jest z produkcją, którą prowadzą polskie pasieki. To one mogą pochwalić się certyfikatami proekologiczności oraz wysokiej klasy miodem. Receptury i techniki, które one stosują, są zaś wypracowane przez lata ciężkiej pracy, a nierzadko przekazywane są jako rodzinne sekrety. Pozwala to na tworzenie wyrazistych w zapachu i smaku miodów, które występują w wielu niemieszanych odmianach. Dla przykładu pasieka OMEGA położona na Lubelszczyźnie tworzy rozsławione w całym regionie miody lipowe, gryczane, akacjowe, wrzosowe, rzepakowe, spadziowe, malinowe, a także wielokwiatowe, które trafiają na półki sklepowe, do producentów biokosmetyków czy też wprost do cukierni.

Wybierz miód skrystalizowany

Dobre i certyfikowane polskie pasieki, które często rejestrują swoje wyroby w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju wsi jako tradycyjne, są w stanie zaoferować zarówno dobry miód płynny, jak i miód skrystalizowany. W przypadku innych dostawców nigdy nie powinno wybierać się produktów lejących się. Mimo przyjemniejszego smaku i konsystencji są one gorszej jakości z jednego prostego względu. Przechodzą one bardzo długi proces obróbki termicznej, która niestety wpływa na wytrącanie unikalnych własności. Przegrzewanie miodu, bo o tym mowa, może zaś następować wielokrotnie, każdorazowo obniżając klasę produktu. Proces ten przeprowadza się zaś z czystego marketingowego powodu – klienci wolą miody płynne, a te tylko przez który czas utrzymują taką postać. By ją przywrócić, należy miód właśnie przegrzać.

Warto zatem kierować się prostą zasadą. Jeśli pasieka czy sklep oferują miody w zimie, czy przed wiosną w formie płynnej, duża jest szansa na to, że jest to produkt wielokrotnie przegrzewany oraz podrobiony. Lepiej kupować miód skrystalizowany, który samodzielnie w domu można w dłuższych i delikatniejszych procesach ogrzewania doprowadzić do postaci lejącej. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas