Artykuł sponsorowany Jakie są dobroczynne właściwości miodów?

Jakie są dobroczynne właściwości miodów?

Nasze babcie i mamy zawsze trzymały je w spiżarniach, by dodać do herbaty, mleka lub domowego lekarstwa, kiedy tylko ktoś z domowników potrzebował wzmocnienia. Korzystały z odwiecznej wiedzy gospodyń domowych, chroniąc nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Mowa, oczywiście, o złotym lekarstwie – miodzie. Współczesna nauka dowodzi, że odmienne rodzaje miodów mają właściwości wspomagające w różnorodnych schorzeniach. Jakich konkretnie?

Serce i układ krwionośny

Miód gryczany jest docenianym przez medyków środkiem wspomagającym w chorobach układu krążeniowego. Zawarta w nim rutyna wzmacnia naczynia krwionośne, a pozostałe składniki korzystnie wpływają na pracę serca. Szczególną uwagę na ten miód powinny zwrócić osoby cierpiące na miażdżycę oraz seniorzy, których mięsień sercowy często osłabiony jest z racji wieku. Warto również zwrócić uwagę na miód gryczany, jeśli borykamy się z niedoborem hemoglobiny lub żelaza, a także w przypadku anemii – jest on niezwykle bogaty w minerały.

Innym rodzajem miodu polecanym w chorobach serca jest miód rzepakowy. To właśnie on wzmacnia serce i rozszerza naczynia krwionośne, pozwalając cennym składnikom przemieszczać się wraz z krwią. Oznacza to, że powinny go stosować m.in. osoby z nadciśnieniem.

Aby mieć pewność co do wartości produktów spożywczych, należy zawsze upewnić się, czy pochodzą one z dobrych, najlepiej polskich źródeł. Producenci takiej żywności posiadają odpowiednie certyfikaty – przykładem mogą być miody produkowane lokalnie i dystrybuowane przez firmę Wox. Z jakimi jeszcze informacjami warto się zapoznać?

Żołądek

Niektóre miody mają wyjątkową właściwość ochrony lub regeneracji układu trawiennego. Jednym z nich jest miód akacjowy. Delikatny i słodki, pomoże w zaburzeniach trawienia, bolesnych skurczach, a nawet zapaleniu żołądka i jelit. Dzięki swoim właściwościom ochronnym sprawdzi się również w razie nadprodukcji kwasów żołądkowych.

Podobne właściwości wyciszające schorzenia żołądka posiada miód rzepakowy. Oprócz gojenia uszkodzeń chorobowych pomaga także w zgadze i kłopotliwych wzdęciach. W celu zróżnicowania miodów można sięgnąć po miód mniszkowy, który osłania żołądek oraz obniża poziom kwasów i wspomaga trawienie.

Umysł

Miód akacjowy pomoże również w przywróceniu spokoju ducha. Ma on tę zaletę, że pomaga zwalczać bezsenność. Wysoka zawartość cukrów prostych wzmacnia organizm i wspomaga nas w momentach psychicznego zmęczenia. Podobne właściwości ma miód lipowy, który regularnie stosowany, staje się środkiem uspokajającym oraz wspomagającym wyczerpany organizm.

Studenci i uczniowie powinni zwrócić szczególną uwagę na miód rzepakowy i miód gryczany, ponieważ poprawiają one pamięć i koncentrację. Z tego powodu sprawdzą się one też u osób starszych, pragnących zachować sprawność umysłową.

Osłabienie

Najlepszym wyborem w trakcie przeziębienia lub osłabienia jest miód lipowy. Wspomaga w walce z chorobą poprzez wywoływanie potu i obniżenie gorączki, a właściwości antybakteryjne pomagają pozbyć się źródła złego samopoczucia spowodowanego infekcjami. Choć miód lipowy ma najlepsze działanie przeciwko przeziębieniu, to przecież cała kategoria miodów kojarzy nam się z walką z chorobą. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas