Artykuł sponsorowany Jak wygląda handel bykami rzeźnymi w Polsce?

Jak wygląda handel bykami rzeźnymi w Polsce?

Polska wołowina charakteryzuje się najlepszą jakością mięsa i doskonałymi walorami smakowymi, przez co jest doceniana niemalże na całym świecie. Właśnie ten rodzaj mięsa jest skupowany od rodzimych rolników najczęściej. Jak funkcjonuje handel bykami rzeźnymi w polskich skupach? Na co szczególną uwagę powinni zwracać hodowcy bydła? Poznaj szczegóły już teraz.

Najlepsza jakość za najwyższą cenę

Profesjonalne skupy bydła i zakłady sprzedaży mięsa, takie jak ANTO-LEO, stawiają na najwyższą jakość świadczonych usług. Rozumieją, że aby handel bydła rzeźnego był opłacalny, rolnik powinien postawić na działania proekologiczne. Znaczenie ma podejście do hodowli bydła, uwagę zwraca się na warunki bytowe zwierząt czy sposób ich odżywiania. Im lepsza jest jakość mięsa wołowego, tym wyższą cenę otrzyma w skupie rolnik.

Wpływ na cenę byków rzeźnych ma wiele czynników. Pod uwagę warto brać nie tylko jakość mięsa, ale również parametry, które nie zawsze są zależne od rolników czy skupów bydła. Wymienia się między innymi pory roku – zazwyczaj latem handel nie jest tak opłacalny jak zimą, ponieważ podaż na byki rzeźne jest większa w chłodniejsze dni. Cena wzrasta zaś w zależności od popytu. Skup, który szuka nowych źródeł dostaw albo eksportuje mięso poza granice Polski, jest w stanie zapłacić więcej.

Cena zależy również od cech bydła, a więc liczby byków, ich wagi, rasy czy typu użytkowego. Nie bez znaczenia jest też rodzaj współpracy rolnika ze skupem, najkorzystniejszy jest ten długookresowy i stały. Przy regularnych dostawach warunki udaje się negocjować z wyraźną korzyścią finansową.

Gdzie sprzedawać byki rzeźne?

W Polsce działalność skupu bydła oraz zakładów przetwórstwa mięsa przeżywa wzmożony rozwój. Rolnicy, którzy zajmują się zawodowo hodowlą byków rzeźnych w celu ich odsprzedaży, mogą podjąć współpracę z licznymi podmiotami. Najkorzystniejszą formą jest pominięcie pośredników, a więc handel bydła bezpośrednio w skupie, który prowadzi jednocześnie zakład mięsny. W ten sposób znacznie skraca się łańcuch dostaw oraz optymalizuje zyski.

Byki rzeźne mogą być sprzedawane tylko do legalnych skupów, które mają zarejestrowaną działalność. To te podmioty prowadzą pełną dokumentację zwierząt. Odnotowują dane dostawcy bydła, datę ich nabycia i zbycia oraz numer identyfikacyjny każdego byka. Profesjonalne skupy bydła zajmują się również weryfikacją stanu zdrowia zwierząt, w tym przeprowadzaniem koniecznych badań weterynaryjnych. Dzięki temu nabywają gwarancję odpowiedniej jakości mięsa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas