Materiał Partnera Co robić gdy łańcuch harwestera uległ zerwaniu?

Co robić gdy łańcuch harwestera uległ zerwaniu?

Od kondycji łańcucha w Harwesterze zależy proces cięcia w leśnictwie. Niestety ten element może ulegać usterkom, a nawet zerwaniu. Jest to efekt niewłaściwego użytkowania lub zbyt długiej i intensywnej eksploatacji bez optymalnego nasmarowania. Co robić, gdy łańcuch się zerwie? Bardziej wskazana będzie naprawa czy wymiana na nową część? Sprawdź, co radzi nasz ekspert.

Dlaczego i jak unikać zerwania łańcucha w Harwesterze?

W branży drzewnej oraz wśród producentów zmechanizowanych maszyn do pracy w lesie często pojawia się temat zerwanych łańcuchów. Jeśli coś takiego ma miejsce, nie chodzi wyłącznie o zastoje produkcyjne lub straty finansowe. W grę wchodzi bowiem bezpieczeństwo pracowników i wszystkich uczestników procesu cięcia.

Taka okoliczność ma miejsce zazwyczaj w kontekście napędu łańcucha urządzenia tnącego, ale może się to również zdarzyć w obszarze noska prowadnicy. Zerwanie łańcucha podczas wykonywania pracy może sprawić, że części maszyny zostaną wyrzucone z dużą prędkością, a to stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Jest kilka sposobów na to, by zminimalizować ryzyko zerwania łańcucha. Przede wszystkim, Harwester nie powinien pracować z prędkością większą niż 35 m/s. Zawsze należy postępować zgodnie z instrukcjami bezpieczeństwa podanymi przez producenta sprzętu. Te działania prewencyjne obejmują na przykład prawidłowe smarowanie oraz napinanie łańcucha zgodnie z przyjętymi normami.

Kluczowa ponadto będzie regularna kontrola łańcuchów oraz ich wymiana, jeśli okaże się, ze są pęknięte lub uszkodzone.

Zerwanie łańcucha w kombajnie leśnym – co robić?

Jak rozprawić się z usterką, gdy ta już ma miejsce? Jedną z opcji jest naprawa łańcucha. Wskazana jest ona jednak tylko wówczas, gdy element uszkodzi się w okolicach napędu urządzenia. Jeśli masz podejrzenia, że mogło to dotyczyć noska prowadnicy, nie ryzykuj i kup nowy łańcuch.

Bardzo ważne jest również to, aby w przypadku dwukrotnego zerwania się łańcucha w Harwesterze, nie naprawiać go kolejny raz, tylko od razu wymienić na nowy element.

Na szczęście dobrej klasy części zamienne są dziś dostępne w ofercie wielu firm.

Jaki powinien być łańcuch do Harwestera?

Warto wyposażyć Harwester w wydajne części, wykonane z najlepszej jakości materiałów i pochodzące od renomowanych producentów, takich jak:

  • Oregon,
  • John Deere,
  • Iggesund Forest,
  • Kox.

Tego typu elementy oferuje na przykład firma Trol Akcesoria Leśne ze Złotowa.

Na szczególną uwagę zasługują łańcuchy OREGON z połączeniami typu Lubrilink, Vibe-Ben oraz technologią Lubriwell – ich parametry znacząco wydłużają czas pracy opisywanej części i sprawiają, że działanie jest bardziej wydajne i skuteczne.

Łańcuchy przeznaczone do prac leśnych powinny być odporne nawet na bardzo intensywną eksploatację, bo tylko wówczas możliwa jest płynne działanie sprzętu, a to pośrednio skutkuje bezpieczeństwem pracowników.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas