Materiał Partnera W jaki sposób pozbyć się pnia po ściętym drzewie?

W jaki sposób pozbyć się pnia po ściętym drzewie?

Gdy oczyszczamy tereny zielone, często decydujemy się na usunięcie drzew, które są chore, przerośnięte lub po prostu zaburzają nam aranżację przestrzeni. Jednak samo ścięcie i wywiezienie drzewa nie załatwia sprawy. Pozostaje jeszcze kwestia pnia, a niekiedy także i widocznych korzeni, które w dalszym ciągu będą psuć estetykę działki, czy też utrudniać jej zagospodarowanie. Tutaj z pomocą przychodzi metoda frezowania pni.

Frezowanie pni – na czym polega?

Frezowanie to mówiąc ogólnie proces obróbki ubytkowej poprzez skrawanie, gdzie podstawę stanowi ruch obrotowy wykonywany przez specjalne narzędzia tzw. frezy. Natomiast frezowanie pni polega na ich mechanicznym usunięciu poprzez rozdrobnienie i zmielenie na trociny pozostałości po drzewie. To sprawia, że usunięcie pni nawet o dużej średnicy nie stanowi większego problemu.

Przebieg procesu frezowania pni

Aby wykonać frezowanie pni, konieczne jest wynajęcie fachowej firmy, która posiada odpowiedni sprzęt ciężki, a co najważniejsze duże doświadczenie. Właśnie dlatego współpracując z Ogarnij działkę, działającą na terenie województwa mazowieckiego nie musimy obawiać się, że zamiast zadbanego i dokładnie uporządkowanego podwórka zastaniemy działkę w dalszym ciągu pełną nierówności, a na dodatek zaśmieconą pozostałościami po frezowaniu. Specjaliści za pomocą frezarki są w stanie usunąć pień drzewa do głębokości zazwyczaj ok. 5 cm (ale zdarza się, że nawet do 30 cm i więcej), a także, jeśli występują, wystające ponad poziom gleby elementy korzeni. Jest to metoda pozwalająca pozbyć się pozostałości nawet po mocno zakorzenionych drzewach.

Jakie są korzyści frezowania pni?

Przede wszystkim jest to metoda bardzo wygodna, łatwa i szybka w wykonaniu. Z tego też powodu stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego karczowania i zyskuje coraz większą popularność. Wykarczowanie, szczególnie dużej powierzchni, wiąże się z długotrwałą i ciężką pracą, a niekiedy także znacznym rozkopaniem terenu, koniecznym, aby wykopać i pozbyć się wszystkich korzeni. Niestety powstałe w ten sposób duże ubytki, często wymagają dowiezienia ziemi w celu ich wyrównania, a więc to jednoznaczne z dodatkową pracą oraz kosztami. Jest to bardzo problematyczne, gdy chcemy usunąć drzewa znajdujące się na już zagospodarowanej działce. Właśnie w takiej sytuacji doskonale sprawdzi się metoda frezowania pni, która dzięki temu ze jest małoinwazyjna, pozwala wykonać niezbędne prace bez niszczenia ogrodu lub kostki brukowej. Dodatkowo jest to sposób znacznie bardziej opłacalny pod względem kosztów niż chociażby wspomniane wcześniej karczowanie.

Opracowanie:

Ogarnij działkę

Skorosze 23

Podziel się