Materiał Partnera Co należy wiedzieć o wycince drzew?

Co należy wiedzieć o wycince drzew?

Wycinka drzew to czynność, którą wiąże się z koniecznością załatwiania spraw formalnych. Wszystko po to, aby cały proces był zgodny z obowiązującymi przepisami prawa. Pozwolenie na wycinkę drzew wymagane jest niezależnie od okoliczności. Gdy już mamy stosowany dokument, możemy przejść do realizacji wycinki. Tę czynność lepiej pozostawić specjalistom, ponieważ nietrudno o groźny wypadek. Jednak o czym trzeba pamiętać w trakcie wycinania drzewa?

Wycinka pojedynczego drzewa – na co zwrócić uwagę?

Planując wycinkę drzewa, musimy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim trzeba upewnić się, że teren jest odpowiednio przygotowany do tej czynności. Sprawdzenie terenu polega na zweryfikowaniu, czy wokół drzewa jest wystarczająco dużo wolnej przestrzeni. Dzięki temu zyskamy pewność, iż opadające drzewo nie uszkodzi pojazdów, budynków lub innych rzeczy. Przed wycinką warto też zadbać o zabezpieczenie terenu, by nikt niepowołany nie dostał się na miejsce wycinki. Kolejną rzeczą jest sprawdzenie działania sprzętu. Do wycinki drzew często używa się różnego rodzaju pilarek. Zanim przystąpimy do realizacji zadania, trzeba mieć pewność, że nie odmówią one posłuszeństwa np. w połowie wycinki.

Pozostając przy sprzęcie i narzędziach, dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w inne przedmioty służące do wycinki. Mowa tu między innymi o siekierach, klinach i ręcznych piłach. Nawet gdy nie planujemy ich użyć, zawsze warto mieć je pod ręką na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Podczas wycinki drzew nie bez znaczenia jest także specyfikacja drzewa. Zazwyczaj usuwamy drzewa stare, chore albo uszkodzone. Jeżeli drzewo jest złamane lub przewrócone, wówczas mamy do czynienia z sytuacjami nietypowymi, a co za tym idzie, musimy zachować szczególną ostrożność.

Regulacje prawne a wycinka drzew na prywatnej posesji

Jak zostało wcześniej wspomniane, wycinanie drzew wymaga załatwiania spraw formalnych. Jednak nie zawsze mamy taki obowiązek. Jak informuje specjalista od takich zadań z firmy Tree Care z Mińska Mazowieckiego, w celu usprawnienia działań polegających na usuwaniu drzew z prywatnych posesji, nie ma już konieczności uzyskiwania odgórnej zgody na wycinkę, gdy drzewo na wysokości 130 cm nie ma więcej niż 100 cm obwodu. Takie obostrzenia dotyczą kasztanowca zwyczajnego, topoli, platana klonolistnego, wierzby, klonu jesionolistnego i srebrzystego, a także robinii akacjowej. W przypadku innych drzew obwód pnia na wspomnianej wysokości nie może przekraczać 50 cm. Co więcej, zgodnie z obowiązującym prawem znaczenia nie ma wiek drzewa. Wyjątek stanowią jedynie drzewa uznane jako zabytki.

Wycinka drzew w lesie na zlecenie osoby prywatnej

W przypadku wycinki drzew w lesie na zlecenie osoby prywatnej konieczne jest uzyskanie zgody na realizację tej czynności. Zgodę można otrzymać w starostwie powiatowym. Zezwolenie zawiera dokładne informacje na temat obszaru, z jakiego drzewa mogą zostać usunięte, a także, jaka ma być orientacyjna ilość pozyskanego w ten sposób drewna. Takie dane są istotne dla gospodarki leśnej, a obowiązkiem właściciela lasu jest uzupełnienie drzewostanu.

Opracowanie:

Tree Care Adam Borucki

Mińsk Mazowiecki , Zielna 1b

  • tel. 510 043 797

Podziel się