Materiał Partnera Podnośniki, a wycinka i pielęgnacja drzew

Podnośniki, a wycinka i pielęgnacja drzew

Drzewa to jedne z roślin, które nie tylko są wspaniałą ozdobą, lecz również dostarczają tlenu i zapewniają chłód podczas upałów. Jednak tak jak wszystkie inne rośliny muszą być odpowiednio pielęgnowane. W przypadku drzew jest to bardzo ważne zarówno ze względu na prawidłowy rozwój rośliny, jak i na bezpieczeństwo. Odłamane konary i gałęzie mogą stanowić poważne zagrożenie dla mienia, a nawet ludzkiego zdrowia lub życia.

 

Jakie zabiegi pielęgnacyjne drzew muszą być wykonywane?

Drzewa są narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Mogą być atakowane przez rozmaite szkodniki oraz grzyby. Wpływa na nie silny wiatr, a także rosnące zanieczyszczenie powietrza czy niedostatek wody. Zagrożeniem może być również silne oblodzenie gałęzi czy obciążenie śniegiem, zanim drzewo pozbędzie się liści.

Silny wiatr czy różne choroby sprawiają, że drzewa mogą potrzebować pilnej interwencji związanej ze złym stanem poszczególnych gałęzi czy całej rośliny. W takich sytuacjach konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniego cięcia i usunięcie konarów, które mogą się odłamać lub już są poważnie uszkodzone. Zdarza się, że przycięcie pojedynczych gałęzi nie pomoże i trzeba zdecydować się na usunięcie całego drzewa. Najbezpieczniejszą metodą jest wówczas odcinanie kolejnych gałęzi i stopniowe skracanie pnia. Tego rodzaju prace nie powodują takiego zagrożenia jak ścinanie całego drzewa, na które można sobie pozwolić tylko na obszarze bez gęstej zabudowy – tłumaczy specjalista z firmy Anitex, która udostępnia podnośniki koszowe do pielęgnacji drzew.

Poza czynnościami polegającymi na usunięciu zagrożonych złamaniem konarów wykonuje się również cięcia, które mają na celu bardziej równomierny dostęp światła do wszystkich gałęzi. Często przycina się gałęzie po to, by nadać roślinie pożądany kształt lub zwiększyć jej odporność na wiatr. Powodem interwencji może być również chęć ograniczenia wzrostu drzewa.

 

Podnośnik koszowy – pełen dostęp do korony drzewa

Jedną z najbardziej efektywnych metod prowadzenia wycinki jest korzystanie z podnośników. Dzięki temu można zyskać swobodny dostęp do wszystkich części korony i pnia. Użycie podnośnika koszowego jest również bezpieczne niż korzystanie z metod alpinistycznych. Znacząco skraca także czas wykonywania wszystkich prac.

Podnośnik koszowy na podwoziu samochodu ciężarowego może bez przeszkód dotrzeć w wybrane miejsce. Jeśli dotarcie auta pod samo drzewo nie jest możliwe, w wielu przypadkach można skorzystać z bardzo długiego wysięgu urządzenia i prowadzić prace mimo braku wygodnego dojazdu.

Podnośniki sprawdzają się nie tylko przy wycinkach. Przy ich pomocy można również łatwo ocenić stan drzewa.

 

Podziel się