Artykuł sponsorowany Zastosowanie ultradźwięków w badaniach nieniszczących

Zastosowanie ultradźwięków w badaniach nieniszczących

Badanie ultradźwiękowe są jedną z technik badań objętościowych NDT. Dzięki ich zastosowaniu jest możliwe wykrywanie wad w całej objętości badanego materiału. Technika opiera się na zjawisku rozchodzenia się fali ultradźwiękowej w weryfikowanych elementach. Procedurę przeprowadza się w sposób ręczny, półautomatyczny lub w pełni zautomatyzowany. Gdzie wykorzystuje się ultradźwiękowe badania UT?

Czym są badania ultradźwiękowe UT?

Badania ultradźwiękowe UT zalicza się do metod badań nieniszczących NDT. Dostarczają informacji o stanie, w jakim znajduje się cała objętość poddawanego weryfikacji elementu. Dzięki nim można bez problemu wykryć, określić ilość, wielkość i rozmieszczenie ewentualnych nieciągłości znajdujących się wewnątrz materiału. Działanie badań ultradźwiękowych jest możliwe poprzez zastosowanie zjawiska rozchodzenia się fal o częstotliwości większej niż górna granica słyszalności ludzkiego ucha.

Cały proces przeprowadza się z użyciem defektoskopu ultradźwiękowego. Ma on za zadanie wzbudzić drgania w głowicy pełniącej rolę nadajnika i detektora. Jeśli wytworzona fala w poddawanym badaniom elemencie napotka na nieciągłości materiałowe ulegnie odbiciu. Następnie wiązka powróci do głowicy, przesyłając sygnał do urządzenia. SPowoduje to powstanie impulsu świetlnego na ekranie defektoskopu. Analizując odległości między impulsem echa niezgodności a impulsem początkowym określa się położenie oraz głębokość zalegania nieciągłości.

Badania ultradźwiękowe — zastosowanie

Badania ultradźwiękowe znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. Wykorzystuje się je między innymi w:

  • przemyśle hutniczym i maszynowym,

  • przemyśle transportowym i motoryzacyjnym,

  • weryfikacji produkowanych wyrobów i półwyrobów, np. blach, odlewów, prętów czy spoin.

  • wykrywaniu i obserwowaniu niezgodności znajdujących się w urządzeniach będących nieustannie w użyciu.

Ta metoda badawcza jest drugą, obok badań radiograficznych, wykorzystywaną do wykrywania niezgodności wewnątrz materiału. Jej przewaga wynika z tego, że okazuje się całkowicie bezpieczna dla ludzkiego organizmu i pozwala na szybsze przeprowadzenie weryfikacji. Takie metody badawcze wymagają zastosowania specjalistycznego sprzętu, którym dysponuje wiele firm, np. Stude.

Badania ultradźwiękowe uznaje się za niezwykle przydatne w przypadku elementów o grubości większej niż 8 mm. Jednocześnie warto pamiętać, że cały proces osiąga największą wykrywalność nieciągłości płaskich takich jak pęknięcia, przyklejenia i braki przetopu czy rozwarstwienia materiałowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas